Utajený zákaz šalvěje divotvorné

O tom, že zákaz salvinorinu A a tím pádem automaticky i šalvěje divotvorné je na spadnutí, jsem informoval už několikrát. Včera příslušný zákon prošel senátem jen s drobným klopýtnutím. Zákaz šalvěje divotvorné a 32 syntetických drog podpořilo 67 z 69 přítomných senátorů. Jen Petr Pakosta a Jaroslav Kubera (známý bojovník za práva kuřáků tabáku) se zdrželi hlasování, avšak nikoliv kvůli šalvěji. Bojí se, aby jim příště nezakázali třeba whisky

Norma teď čeká na podpis prezidenta Klause, ale tento konzervativec dělíci drogy na naše a ostatní čili špatné ji bezpochyby uvítá. Přesné datum, kdy zákaz vsoupí v platnost, není známo. Stane se tak vyhlášením ve sbírce zákonů, což se očekává do konce dubna. Tato nejasnost se nelíbila ani ústavně-právnímu výboru, který proto novelu nedoporučil. Na výsledek hlasování to bohužel nemělo žádný vliv.

Smutnější však je, že politici celé křížové tažení prezentují čistě jako zákaz 33 nových syntetických drog“ (přičemž salvinorin A není ani nový, ani syntetický) a novináři to jen opakují, aniž by je napadlo zjistit si fakta:

Nevím však, jestli se mám víc zlobit na politiky (od kterých bohužel už nic jiného než iraconalitu neočekávám), nebo na novináře, kteří by měli mít informování o podivných praktikách politiků v popisu práce. Nebo by snad zákaz pěstování další bylinky nebylo mediálně vděčné téma?

Ladislav Tajovský se jako jeden z mála komentátorů vzepřel protidrogové hysterii a v HN označit boj proti drogám za neslučitelný se svobodnou společností západního typu. Ani on si však není vědom, že současný zákaz tzv. syntetických drog smrdí i z dalšího důvodu - způsob prosazení zákazu šalvěje divotvorné je neslučitelný i s demokracií západního typu.

Dodatek: Uplynulo několik měsíců a skupina expertů došla k závěru, že vláda nemá pravomoc zakazovat pěstování jiných rostlin než konopí, koky a máku. Pěstování šalvěje bude tedy legální, pokud z ní neplánujete vyrábět drogy“.