Seznam zakázaných rostlin - finální verze

V pátek byl konečně zveřejněn seznam zakázaných rostlin schválený vládou 7.12. a platný od 1.1.2010.

Konečně tak víme, které rostliny nebo houby se považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku a jaké je jejich množství větší než malé ve smyslu trestního zákoníku:

sb145-09-vyber.pdf

A po předchozích poplašných zprávách to není úplně špatné čtení, i když kaktusáři mít radost určitě nebudou:

  • Rostliny konopí (Cannabis sp.) – všechny druhy a odrůdy, které obsahují více než 0,3% látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů z celkové hmotnosti rostliny.
  • Rostliny obsahující DMT a MAOI.
  • Rostliny obsahující 5-methoxy-DMT.
  • Rostliny obsahující námelové alkaloidy.
  • Rostliny obsahující meskalin.
  • Rostliny obsahující ibogain.
  • Rostliny obsahující tropanové alkaloidy.
  • Kokainovník pravý (Erythroxylum coca).
  • Houby obsahující psilocybin a psilocin.

Jak vidíme, ze seznamu pár navržených položek vypadlo. Že by někdo dostal rozum a došlu mu, že zakazovat povijnice a jiné běžné okrasné či planě rostoucí rosliny je úplná pitomost? Škoda jen toho DMT, které se přirozeně vyskutuje nejen v ohromném množství rostlin (ani je všechny neznáme), ale i v lidském mozku! Pěstování roslin obsahujících DMT není zakázáno ani v USA, kolébce prohibice.

Zůstaly také rostliny obsahující meskalin. Snažení kaktusářů se očividě nesetkalo s úspěchem. Na svém webu to komentují stručně: Stále jen samé ujišťování ale žádná právní jistota a přidávají trochu černého humoru:

Už si dělaj na nás místo - nová "amnestie" - z vězení se v lednu dostane přes tisíc lidí. A kdo se mimo jiné dostane na svobodu? Ti co jezdí bez řidičáku. Jestli ho dotyčný někde nepropil... Ale alkohol je podle vlády neškodný. Proč by si ho také nedopřávali. Přece nezavřou palírny a pivovary, z těch tečou do státní pokladny peníze. Zavřem raděj kaktusáře za šest kousků, ať vidí Evropa, jak dovedem bojovat s narkomafií. Nebo za dva kousky napaříme nějakou tu pokutu ať se státní kasa trochu naplní.

Je to psáno trochu neobratně a narychlo, ale podstatu problému vystihli dokonale.

Dodatek:Uplynuly dva roky a komise expertů došla k závěru, že zákazem meskalinových kaktusů a rostlin obsahujících DMT a 5-MeO-DMT vláda překročila svou pravomoc. Budou proto se seznamu zakázaných rostlin vyškrtnuty.