Média: Marihuanu jsem kouřil. I šlukoval, přiznal Schwarzenberg

Následující článek vyšel 22.4. v pardubické regionální mutaci MF DNES. Stejný den od 12:00 byl k dispozici zde na iDnesu. Dlouho se tam ale neohřál, o pár dní později zmizel a zbyla po něm jen prázdná stránka. Zde uvedené znění pocházi z archivu společnosti Newton Media a.s.

Důležité: Byl jsem v komentářích upozorněn, že všechny články z tištěné verze MF DNES z webu iDnesu zhruba po dvou dnech mizí. Nejde tedy ze strany iDnes o cenzuru ani o zlý úmysl.

Marihuanu jsem kouřil. I šlukoval, přiznal Schwarzenberg
Mladá fronta DNES
Rubrika: Kraj Pardubický
Strana: 01
Autor: Milan Zlinský

PARDUBICE Jako mladí jsme kouřili trávu z Maroka a Afganistanu. Nepovažuji vypít sklenici piva za nic lepšího než si zapálit jointa.“

Ne, tyto věty nepronesl známý bojovník za legalizaci marihuany Jiří X. Doležal, ale lídr strany Top 09 Karel Schwarzenberg. Kníže jimi roztleskal desítky studentů, kteří za ním včera v poledne přišli do pardubického klubu Žlutý pes. V rámci předvolební akce Pivo s Karlem se bývalého ministra mohli dvě hodiny ptát, na co chtěli. Proč jste odešel od zelených? Jak chce vaše strana řešit otázku bezdomovectví? Jaký je váš postoj k měkkým drogám?“ padaly otázky. Bývalý ministr zahraničí si s nimi většinou poradil s lehkostí. Často své publikum i rozesmál. Radši bych tady seděl až večer, to je tady asi více zábavy než nyní se mnou,“ komentoval svou přítomnost v rockovém klubu, který je vyhlášen svými koncerty.

V sále však nepanovala jenom idylka. Oživení do diskuse vnesl hlavně majitel Žlutého psa Jan Jošt, který Schwarzenbergovi vyčetl, že jeho stranu vede v Pardubickém kraji bývalý lidovecký poslanec Pavel Severa. Vy se nás, pane kníže, ptáte, co máte pro nás v politice udělat. Já vám to tedy řeknu. Stačí, když splníte svůj program. To však těžko půjde s lidmi jako Pavel Severa. Ten sedí za lidovce v parlamentu už 18 roků, a vůbec si nepamatuji, že by udělal něco pro region nebo že by prosadil něco pravicového,“ zaútočil Jošt.

Kritiku sklidil ostatně i Schwarzenberg, ovšem ne tak veřejně. Studentům totiž vadil jeho pozdní příchod. Lídr na setkání dorazil se zpožděním třináct minut. Brzy uslyšíme výmluvu, že do Pardubic nemohli z Prahy přiletět kvůli tý islandský sopce. Nerad bych vypil to pivo, než vůbec přijde,“ žertovali mezi sebou při čekání studenti.

Nakonec se však dočkali celkem zajímavého amísty veselého vyprávění. Kníže svou typickou často archaickou češtinou vyprávěl i vtipné příhody. Aplaus sklidil třeba za příběh o znojemském nevěstinci u kterého prý viděl lidovecké billboardy se slogany za poctivou práci, poctivou odměnu“ a třikrát a dost“.

Nechyběla však ani politická agitace. Nutné je ale dodat, že tu pojal lídr Top 09 velmi nenásilně. Prosím vás hlavně o to, abyste šli všichni k volbám. Je úplně jedno jestli budete volit nás nebo někoho jiného, ale je důležitý, abyste využili svého práva volit. Jinak hrozí, že se k moci dostanou populisté a extrémisté,“ řekl.