Šalvěj divotvorná zakázána

Dnes jen stručně: Poslanecká sněmovna schválila návrh změny zákona o návykových látkách, kterým se na seznamy omamných a psychotropních látek přidává 32 syntetických drog a salvinorin A, účinná látka šalvěje divotvorné. Protože od 1.1.2010 je zakázáno pěstování rostlin obsahujících omamné a psychotropní látky, schválená změna automaticky zakazuje i pěstování šalvěje divotvorné, o čemž novináři jako obvykle zapomněli informovat (protože to nevědí). Pokud se nestane zázrak a zákon nezarazí senát či prezident (nebo jedna skupina na Facebooku), bude už za pár měsící pěstování většího než malého množství rostlinek trestným činem (a malého množství přestupkem s pokutou až 15000 korun).

Protože jediná zmínka o šalvěji byla skryta v důvodové zprávě a automatický zákaz pěstování šalvěje nebyl zmíněn vůbec, mám trochu pochybnosti, jestli poslanci vůbec věděli, o čem hlasují. Návrh jich přesto podpořilo 153 z 159 přítomných.

Až komicky působil autor návrhu Pavel Bém, který před schvalováním návrhu zakazujícího pěstování halucinogenní bylinku řekl:

Dávno pryč je doba, kdy užívání návykových látek bylo rámováno > přírodními drogami. Budoucnost je nakloněna novým syntetickým drogám.“

Dávno pryč je bohužel i doba, kdy Pavel Bém prosazoval rozumnou protidrogovou politiku. Teď vychází vstříc své vizi“ budoucnosti rámované syntetickými drogami. Přírodních drogy totiž vymizely hlavně proto, že je Bém a jemu podobní už stihli skoro všechny zakázat. A zatímco výrobcům syntetik stačí přehodit pár atomů“ a přijít s novou (a legální) látkou, rostlinky to neumí.

Dodatek: Uplynulo několik měsíců a skupina expertů došla k závěru, že vláda nemá pravomoc zakazovat pěstování jiných rostlin než konopí, koky a máku. Pěstování šalvěje bude tedy legální, pokud z ní neplánujete vyrábět drogy“. Odpadlé listy tedy pro jistotu okamžitě likvidujte, abyste se nedopustili neoprávněného držení“.