Šalvěj a podivná návstěva

S blížícím se zákazem šalvěje divotvorné je třeba zmínit jednu podivnou událost. Ještě ten samý den, kdy zákaz prošel Senátem, navštívili jednoho z prodejců (konkrétně Botanic) pánové z Národní protidrogové centrály. Podrobnosti mi nejsou známy, nicméně po jejich návštěvě se Botanic rozhodl prodej extraktů šalvěje divotvorné ukončit.

Tato příhoda je podivuhodná a na mysl se derou otázky:

  • Proč se pánové z protidrogovky snaží řešit“ prodej šalvěje jen pár týdnů předtím, než ho výslovně zakáže zákon? Botanic prodával extrakty několik let. Před blížícím se zákazem by je jistě z nabídky stáhl za týden nebo za dva sám a dobrovolně. A pokud ne, stačí k nim poslat komando kukláčů se samopaly a zatknout je.

  • Během uplynulých tří let bylo pár jiných prodejců legální“ šalvěje odsouzeno pro „šíření toxikomanie. Pokud NPC viděla v prodeji takový problém, proč nepoužila ten osvědčený postup i v případě Botanicu? Sehnat použitelné důkazy bych snad dokázal i já. Nebyl Botanic ponechán na pokoji jen jako záminka k prosazení zákazu, o který se NPC několik let marně snažila? Nemůžeme s tím nic dělat je pádnější argument než můžeme, ale museli bychom na tom trochu pracovat.

Klamavý a bombastický styl prodeje entheogenů, který předvádí Botanic, se mi vůbec nezamlouvá a do určité míry je i jednou z příčin blížícího se zákazu. Přesto na mě ta návštěva z NPC pár týdnů před postavením šalvěje mimo zákon působí jen jako hloupá (a právního státu nehodná) ukázka síly represivních složek.