Rozděl a panuj

Zatímco v USA je nejen dekriminalizace, ale přímo legalizace konopí už asi na dobré cestě, na českou prokonopnou scénu bohužel není vůbec hezký pohled. A jedeme v tom všichni. Vysilujeme se zbytečnými hádkami a na aktivitu už nezbývá síla.

Namátkou pár příkladů: JXD nesnáší Dušana Dvořáka, ten nemůže přijít na jméno Tomáši Zábranskému a nikdo z nich moc nemluví s Legalizací. Jindřich Vobořil si pro změnu stěžuje, že prokonopní aktivisté nekomunikují s ním. Mám pokračovat? I provozovatelů growshopu si potichu hrají na vlastním písečku. Já to zpovzdálí sleduju a tu si anonymně rýpnu do jednoho, tu do druhého, což k dekriminalizaci kupodivu také nepřispívá.

Něco podobného činí JXD. Ze zakladatele českého prokonopného aktivismu se ve výslužbě stal profesionální troll, na jehož tvorbu se dost špatně reaguje. Minulý týden dosáhl další mety, když označil (nejen) české příznivce rekreačního konopí za línou a rezignovanou verbež.

I když má v jádru pravdu, jeho konfrontační styl je kontraproduktivní a situaci spíš zhorší. Ale těžko mu to vyčítat, když mnoho z nás činí v menším měřítku totéž. Pokušení nakrmit trolla je totiž silné - a tak i já často hudrám, že svůj podíl na současném stavu má i JXD, protože donedávna k neaktivitě sám nabádal.

Ale dost už! Neutěšený stav konopné scény totiž policii a Ministerstvu vnitra náramně vyhovuje. Nejen, že spolu příznivci legalizace či dekriminalizace konopí či jiných drog prakticky nemluví, ale místo toho se ještě vysilují tím, že si nadávají a hází na sebe špínu. Na jakoukoliv koordinovanou a vytrvalou odpověď na stupňující se aktivitu dobře organizovaných a z našich daní placených protikonopných bojovníků z řad NPC pak už nezbývá síla.

JXD vlastně pláče na špatném hrobě - česká konopná scéna nemohla rezignovat, protože tu žádná scéna není. Jen pár desítek malých skupinek či jednotlivců roztroušených po republice, z nichž každý si hraje na vlastním písečku. A když se mu soused křivě podívá na bábovičku, hned ho praští ho po hlavě lopatkou.

Je proto dobře, že se JXD ozval - lepší pozdě, než nikdy. Na poplach bije i Zábranský, kterého jsem ještě před pár lety považoval za představitele druhé strany. Jenže dokud půjde jen o osamocené výkřiky, dekriminalizaci se nepřiblížíme ani o píď.

Takže co teď? Pro začátek si zkusme přestat nadávat. Zaměřme se na to, co nás spojuje. Ne na to, co nás rozděluje. Je mi jasné, že se mi čtenáři budou smát, že jsem naivka. Když k tomu však přihodí i nějaké konstruktivní návrhy, vyslechnu si je moc rád!