Robert Veverka odsouzen za šíření toxikomanie magazínem Legalizace

Zatímco v Lucembursku a ve Švýcarsku se chystají konopí povolit a regulovat, u nás stále vládne alkoholová totalita. Její nejnovější obětí se včera stal Robert Veverka, šéfredaktor magazínu Legalizace.

Články v jeho časopisu byly prý až příliš návodné, vadilo také občasné semínko zdarma. Okresní soud v Bruntále odsoudil Roberta za šíření toxikomanie k ročnímu podmíněnému trestu se zkušební dobou na dva a půl roku. Časopis dostal pokutu 50 tisíc korun. Kdyby místo o konopí psal o alkoholu, nic takového by se nestalo, protože alkoholu se paragram šíření toxikomanie bohužel netýká. Co jiného ale čekat ve státě, kde alkoholovou toxikomanii šíří i prezident, který se před lety chvástal, že každý den vypije šest skleniček vína a k tomu tři panáky té tvrdé drogy…

O případu magazínu Legalizace jsem psal už minule a celý kontext skvěle shrnula Petra Dvořáková, a tak si dnes vypůjčím aktuální vyjádření Viktora Mravčíka. Ten byl až do minulého měsíce vedoucím Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, ale minulý měsíc rezignovat, protože nesouhlasil se směřováním České protidrogové politiky. K Robertově kauze říká:

Včerejší odsouzení Roberta Veverky a magazínu Legalizace za šíření toxikomanie je absurdní, nespravedlivé a perzekuční. Nemá logiku z lidskoprávního hlediska ani z hlediska veřejnozdravotního. Konopí je mnohem méně rizikové a způsobuje mnohem méně zdravotních a společenských škod než legální alkohol, reklamou na nějž jsme obklopeni ze všech stran. Procesem, který včera skončil odsuzujícím rozsudkem v první instanci, se potvrdilo, že policie a orgány činné v trestním řízení vedou v ČR válku proti drogám a v politických procesech kriminalizují a zastrašují ty, kteří se snaží totalitní systém regulace drogové regulace změnit. Koordinační orgán pro drogovou politiku, národní drogová koordinátorka, odborná veřejnost by měli tuto kauzu komentovat a posoudit alespoň v obecné rovině, v rovině nastavení drogové politiky a regulace v ČR.

K tomu přiložil ještě odkazy na další zdroje, které obsahují argumenty podporující racionální, vyváženou a nadměrně nekriminalizující drogovou politiku. Kdy se jí asi v Česku dočkáme? Od budoucí vlády asi nelze v tomto ohledu mnoho čekat, protože Piráty semlel volební systém a se čtyřmi poslanci budou následující roky trpaslíkem. Ale třeba zvládne zkorigovat aspoň největší úlety (koordinátorka” Vedralová nebo přesunutí drogové problematiky pod ministerstvo zdravotnictví) a plíživé utahování šroubů aspoň na chvíli zastavit.

A protože policejní zákrok proti magazínu Legalizace jsem věštil už před osmi lety, zkusím si tipnout, kdo přijde na řadu příště. Můj tip je Lukáš Běhal a jeho veletrh Cannafest. Ale v Praze by to asi neprošlo, takže to Frydrychovi samozvaní strážci morálky budou muset opět vzít oklikou přes Bruntál. Obávám se však, že to bude ještě jednodušší než s Robertem. Cannafest je totiž až příliš silná káva i na mě, natož na konzervativní soudce…