Paradoxy prohibice: Dušan Dvořák vs. Euphoria 2010

Včera proběhly tiskem dvě pozoruhodné zprávy:

  1. Soud potrestal léčitele“ Dvořáka podmínkou za pěstování konopí (iDnes)

  2. Euphoria: droga volně na prodej a Nová legální droga je silná jako tráva (Metro)

Jak to spolu souvisí? Velmi! Podívejme se na oba případy podrobněji:

​1. Dušan Dvořák je svérázný prokonopný aktivista, jehož cílem je legalizace konopí pro léčebné účely. Za tímto účelem se několikrát snažil ve velkém pěstovat konopí s vysokým obsahem kanabinoidů a vůbec se tím netajil - naopak to rozhlašoval, kde se dalo. Policie mu však úrodu pokaždé předčasně sklidila“ a zabavila a tak byl nucen si rostliny obstarat jinde.

Dnes mu za jeho činnost soud udělil podmíněný trest 30 měsíců vězení. Nikdy se neprokázalo, že by Dvořák distribuoval konopí pro účely tzv. zneužívání. Vyráběl z nich masti i výtažek a bez doporučení lékaře od něj nikdy zákazník produkty z konopí nezískal. Účinná látka konopí se jmenuje THC a přestože je prokázáno, že prakticky není toxická a že skutečně mnoha nemocným velmi pomáhá, její držení i výroba jsou zakázány.

​2. Euphoria 2010 je směs nejistého složení, kterou její výrobce zcela volně a všem na očích prodává jako vonnou směs vzácných bylin určenou k umístění do sáčku a zavěšení do prostoru. Ve skutečnosti však dobře ví, že jeho zákazníci směs kouří podobně jako tabák nebo konopí a bez zábran o tom už několik měsíců diskutují přímo na oficiální fanouškovské stránce na Facebooku. Pro ně je očividně určena i bombastická prezentace na webu i nabídka promo párty Euphoria s týmem hostesek“ - budou snad věšet bylinky do prostoru?

Ještě podivnější je, že účinky směsi neodpovídají žádné z udávaných bylin, ale naopak se velmi podobají účinkům některých syntetických kanabinoidů, což jsou umělé látky s podobným účinkem jako THC obsažené v konopí. Kromě mechanismu účinku se o nich ví jen málo. Nikdo je nikdy dlouhodobě neužíval. Jejich objevitel si myslí, že se v těle rozloží na karcinogeny, ale ani to není jisté.

Všechno nasvědčuje tomu, že zmíněná směs bylin je říznuta právě nějakou takovou málo prozkoumanou experimentální chemikálií a že výrobce i distributoři o tom mlčí. Nebyl by to zdaleka první případ - tajná bylina šamanů“ Ecsphoria je ještě v živé paměti. Ale syntetických kanabinoidů jsou snad stovky a na rozdíl od THC není jejich držení ani výroba v ČR zakázána. Policie proto tvrdí, že s tím nemůže nic dělat. Když o této legální droze“ informoval deník Metro, provozovatelé přesto raději obsah fanouškovské stránky na Facebooku smazali (naštěstí jsem si nedávno prozíravě pořídil kopii).

A teď se zeptám - kdo z těch dvou si víc zaslouží praštit přes prsty? Propagátor využití přírodních a netoxických kanabinoidů z konopí Dušan Dvořák, který své produkty poskytuje nemocným s doporučením lékaře? Nebo prodejci směsi bylin téměř jistě říznuté neprozkoumanými syntetickými látkami, kteří svůj produkt vydávají za vonnou směs, prodají ho komukoliv a jejichž jediným cílem je zisk? Snadná volba, že? Jak vidíme, prohibice opět selhala - léčitele potrestala a ziskuchtivcům bez skrupulí naopak vytvořila jedinečnou obchodní příležitost.

Co říct závěrem?

  • Dostat před soud pěstitele konopí a společensky ho zničit (záměrně neříkám potrestat, protože není za co) je obvykle snadné (jen Dušan Dvořák se rve jak lev). Stačí zabavit konopí a zjistit obsah zakázaného THC. U látek, které na indexu nejsou, je sice možný postih podle paragrafu o šíření toxikomanie, ale je nejprve nutné prokázat úmysl. Což by však s fanouškovskou skupinou na Facebooku neměl být problém. Není divu, že ji výrobce raději smazal…

  • Současný právní stav, kdy THC je zakázaný a umělé látky s obdobným účinkem nikoliv, je naprosto nesmyslný. Přesto však jsem kategoricky proti zákazu syntetických kanabinoidů. Beztak by byl v praxi proveditelný jen za cenu drakonických a příliš gumových zákonů. Naopak se domnívám, že jediným efektivním způsobem potlačení užívání těchto neprozkoumaných látek je nějaká forma legalizace jejich přírodního bratránka - tedy legalizace THC a konopí. Pro začátek by stačilo, kdyby bylo konopí postaveno na stejnou úroveň, kde se v současnosti nachází zmíněná syntetika.

Toť zatím vše.