Proč ředit kokain levamisolem?

Před pár týdny prolétla médii zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy, že v posledních dvou letech se v ČR i v Evropě snižuje čistota kokainu a rozmáhá se ředění levamisolem. Ten se jinak používá jako léčivo na odčervení zvířat a mezi vedlejší účinky patří snížení obranyschopnosti proti infekcím. O pár dní později následovala zpráva o zadržení skupiny dealerů, která ředěný kokain prodávala. Dále uvádí, že šizený kokain obsahovaly i zadržené zásilky většího množství. Nikdo se kupodivu nad těmito informacemi nepozastavil, musím to proto udělat já:

 1. Pro pašeráky by mělo být logicky výhodnější převážet látku v co
  nejčistší formě. Proč riskovat odhalení zásilky 4kg ředěného 22% kokainu, když balíček 1kg kokainu čistého lze skrýt snadněji? Naředit se to přece snadno dá na místě. 2. Když už ředit, proč raději nepoužít něco bezpečnějšího? Je koneckonců i v zájmu dealerů, aby jejich kokain škodil co nejméně. Mrtvý nebo nemocný zákazník žádné zisky nepřinese.

Milovníci konspiračních teorií by asi za tím vším rádi viděli tajné služby, které se snaží uživatele kokainu zabít či vystrašit, ale chvilka hledání v zahraničních zdrojích ukazuje, že vysvětlení je mnohem překvapivější.

Podívejme se, co píší Seattle Times (červen 2009), SFGate (prosinec 2009) a Erowid (říjen 2009):

 • Ředění levamisolem začalo okolo roku 2002 a v poslední době dosáhlo masových rozměrů.
 • Zdaleka se netýká jen Evropy a ČR, ale i USA a zbytku světa
 • Loni v červnu bylo levamisolem "říznuto" již 70% kokainu zadrženého v USA.
 • Vedlejší účinky levamisolu byly objeveny teprve předloni na podzim.
 • Levamisol způsobuje úbytek bílých krvinek (agranulocytósa). Příznaky jsou podobné chřipce.
 • Levamisol zřejmě zvyšuje riziko srdečního selhání.
 • Vypadá to, že většině uživatelů nezpůsobuje vážnější problémy.
 • Levamisol je nejspíš přidáván už přímo u zdrojů v Latinské Americe.
 • Spekuluje se, že levamisol umocňuje účinky kokainu.

No vida, konečně nějaká smysluplná teorie! Hledal jsem dál a našel článek o kokainu a levamisolu na velmi zajímavém blogu Mind Hacks. Uvádí zhruba toto:

 • Levamisolu je v zadrženém kokainu jen pár procent. To opravdu nevypadá na ředění za účelem navýšení hmotnosti.
 • Levamisol je v mnoha ohledech podobný nikotinu, působí na acetylcholinové receptory a zvyšuje aktivitu nervového systému.
 • Kokain krátkodobě zvyšuje produkci dopaminu a serotoninu a působí jako stimulant centrálního nervového systému.
 • Účinky kokainu a levamisolu se pravděpodobně vzájemně podporují!
 • Zjednodušeně řečeno - je to jako kdybychom u rádia otočili potenciometrem a zesílili zvuk a zároveň zvýšili jeho příkon.

Co z toho plyne? Nejde zdaleka o pouhé ředění kokainu, ale o "vylepšování" jeho účinků. Přidáním malého množství levamisolu do kokainu prostě dostaneme za stejně peněz více muziky. Cenou za to jsou uvedené vedlejší příznaky. Ty jsou bohužel pro producenty kokainu nevýznamnými prkotinami. Co na tom, že jim pár zákazníků umře - ti zbylí jim to bohatě vrátí.

Pozoruhodné je, že někdo musel vynaložit značné úsilí, aby tento způsob "vylepšování" kokainu objevil. Zdá se, že drogovým zločineckým uskupením se vyplatí pouštět se do vlastního bádání na poli farmakologie. A protože nepodléhají žádné kontrole, jejich jediným kritériem je zisk. Opět se tak potvrzuje, že právě zákazem drog se státy vzdávají jakékoliv jejich regulace a kontroly, čímž nakonec škodí vlastním občanům. Vzhledem k tomu, že jedním z hlavních důvodů zákazu je právě ochrana zdraví, je to výsledek velmi žalostný (ale nikoliv překvapivý).

A ještě jedna zajímavost na závěr. Erowid uvádí obsáhlý seznam látek, kterými kokain je nebo byl ředěn. Jedna z nich upoutala moji pozornost - kofein. Ale o tom zas někdy příště.