Pražský policejní strašák

Vypadá to, že šéf pražské protidrogovky Jaromír Badin se rozhodl po vzoru vrchního drogobijce Jakuba Frydrycha stát mediální celebritou. Ale zatímco Frydrych se ve svých filozoficky laděných promluvách většinou drží faktů (které bohužel hodnotí ve světle své víry, že drogy - s výjimkou jeho oblíbených cigaret - jsou zlo), Badin jenom zmateně straší.

Novinky nedávno vydaly jeho monolog a Blesk tento týden přinesl i rozhovor. Podívejme se tedy na největší perly, které zazněly:

Když budete doma na dvorku pěstovat dvě rostlinky, tak to pravděpodobně ani nezjistíme.“

Ano, pravděpodobně to nezjistíte. Pokud mě ovšem neudá soused. Případně mi je někdo ukradne, vy ho dopadnete“ a mě potrestáte.

Navíc to pravděpodobně nebude významné množství a nebude v něm nezákonné množství účinné látky.“

Tady pan Badin prokázal naprostou neznalost problematiky. Nebo vědomě lže. Těžko říct, která možnost je horší.

  1. Sušiny z dvou rostlin bude určitě mnohem víc než dekriminalizovaných 10 gramů. Nejmíň o jeden řád.
  2. Nejde-li o konopí technické, téměř jistě v něm bude několikanásobně víc THC než dekriminalizovaný 1 gram.
  3. I kdybych pěstoval jen dvě pětigramové konopné bonzajky“, ve chvíli, kdy je začnu sušit, podle policie vyrábím drogy a páchám trestný čin.

Pana Badina proto žádám, aby nepapouškoval všeobecně rozšířený omyl, že pěstování konopí pro osobní potřebu bylo dekriminalizováno. Nebylo - za samotné pěstování sice hrozí jen“ pokuta, ale za sušení a přechovávání úrody hrozí i nadále vězení.

Problémem nejsou ti, kdo si doma vypěstují rostlinku. Skutečným problémem jsou velkopěstírny.“

Když nejsou problémem, proč po nich tedy policie jde? A proč je sušení doma vypěstované rostlinky trestným činem (aspoň podle policie - ze zákona to vůbec zřejmé není), zatímco nákup konopí z velkopěstíren u dealerů po malých dávkách nikoli? Nebylo by moudřejší dát uživatelům šanci, aby se produkci velkopěstíren vyhnuli?

Množství marihuany mezi lidmi je stále šílené.“

Slovník pana Badina dává rušit, že je to odborník na slovo vzatý. Množství je šílené“, pěstitelé cpou do rostlin opravdu hrozné hnusy“, a tak dále. Co příště zkusit nějaké střízlivější termíny? A pokud je opravdu množství konopí mezi lidmi šílené a přesto se nic strašného neděje, nebylo by na čase přestat si konečně hrát na policajty a na zloděje?

Kdybychom v Česku zlegalizovali pěstování marihuany pro osobní užití, Češi by to velmi rychle zneužili, pěstovali by pro obchod a černý byznys by se rozjel skutečně ve velkém.“

Podle vládních odhadů se v roce 2013 v Česku vyrobilo dvacet tun konopných drog. Policie zrušila 276 pěstíren a zabavila tři čtvrtě tuny konopí. Češi očividně pěstují pro obchod už dnes a černý byznys už skutečně ve velkém dávno jede. A jak už jsem napsal výše, současné zákony (nutící uživatele k nákupu u dealerů) mu svědčí.

Legalizací samopěstitelství tudíž není co zkazit. A kdybychom legalizovali a regulovali i prodej, pro černý byznys by to byla větší rána než všechny policejní zátahy.

Kouřit marihuanu nebo brát jiné drogy je podle mého názoru stejné jako páchat sebevraždu — také to není trestné.“

Co na tuto průhlednou snahu o manipulaci čtenářů říct? Že šířit nepravdy v médiích je horší než páchat sebevraždu - někdy je to i trestné. A že z úst člověka, jehož šéf kouří jednu cigaretu za druhou, zní přirovnání rekreačního konopí k sebevraždě velmi nepřesvědčivě.

Zastávám názor, že nejnebezpečnější drogou jsou drogy legální — alkohol a tabák.

Konečně se v něčem shodneme! Ale záleží na tom? Policisty nemáme od toho, aby v médiích z titulu své funkce prezentovali své osobní názory, ale od toho, aby vynucovali dodržování zákonů.

Marihuana je [v nebezpečnosti] až na třetím místě [po alkoholu a tabáku].“

To má být nějaký vtip? Nebo mě policista nabádá, abych si místo konopí dal radši pervitin nebo heroin?

Dnešní tráva není stejná jako ta, co kouřila generace květinových dětí“.

Ano, je asi o něco silnější. Místo 3 jointů stačí jeden. To je špatně?

[Dnes obsahuje ‚tráva‘] při průmyslovém pěstování až 25 procent. To máte rozdíl. Asi jako kdybyste si dal osmistupňové pivo, nebo whisky.“

Takový obsah THC je velmi vzácný a nachází se už na hranici možností rostlinky. Rozhodně nejde o standard. Většina uživatelů ani nemá takové konopí v oblibě. Kdyby si mohli vybrat, volili by slabší model. Kvůli zákonům a policii však nakupují zajíce v pytli, takže občas místo očekávaného piva“ dostanou whisky“. A za to mohou poděkovat i panu Badinovi.

Skutečným problémem [je také] marihuana u řidičů. Denně je na území hlavního města zadrženo sedm až deset řidičů řídících své vozidlo pod vlivem drog. To je přece hrozné, to jsou potenciální vrazi, jak už se několikrát ukázalo.“

Kolik z těch sedmi až deseti řidičů bylo opravdu pod vlivem konopí? A nepožili náhodou i jiné drogy - třeba alkohol, který způsobilost řídit vozidlo snižuje mnohem víc než konopí? A kolik zabili řidiči pod vlivem konopí lidí?

Ano, sedat pod vlivem konopí je samozřejmě odsouzeníhodné, ale tajnůstkářství pana Badina, který - jak asi velí policejní tradice - nesmyslně hází všechny drogy (s výjimkou alkoholu) do jednoho pytle, vyvolává dojem, že se zase snaží strašit, i když mu chybí argumenty. Jako minule. Bohužel, ani novináři“ z Blesku jeho průhledný klam neprokoukli a zhulené“ řidiče dali i do titulku. Navzdory tomu, že s velkou pravděpodobností byla většina z nich především vožralá“. Konopí rozhodně za volant nepatří, ale skutečným problémem je alkohol.

Všichni aktivisté, huliči“ i jejich sympatizanti by si měli uvědomit jednu důležitou věc. Česká republika nemůže měnit v tomto směru nic, aniž by zároveň nevypověděla několik mezinárodních dohod o drogách. Takže ani legislativně to není nic jednoduchého, natož rychlého. Toto je potřeba vědět.“

Ale no tak! Všichni protidrogoví aktivisté, policisté“ i jejich sympatizanti by si měli uvědomit jednu důležitou věc. Když začnou šermovat mezinárodními dohodami o drogách, je to jasná známka toho, že jim dochází argumenty. A mezinárodní dohody argumentem nejsou - jsou jenom chabou výmluvou.

Stačí se trochu porozhlédnout a je jasné, že ty dohody už nejsou všeobecně vnímány jako slovo boží. V Holandsku je prodej rekreačního konopí tolerován už desítky let, ve Španělsku lze od letošního léta konopí beztrestně pěstovat pro osobní potřebu. V Uruguay a několika státech USA je dokonce legálně k dispozici ve specializovaných prodejnách, mezinárodním úmluvám navzdory. Všeobecně se totiž soudí, že půlstoletí stará Jednotná úmluva je dávno překonaná a brzy ji bude třeba změnit.

Ani vypovězení mezinárodních dohod o drogách neznamená, že ostatní nám okamžitě vyhlásí válku - Bolivie nedávno Jednotnou úmluvu vypověděla jen proto, aby k ní další rok znovu přistoupila. Avšak s výhradou, že nebude kriminalizovat tradiční užívání koky.

A když už jsme se dostali k mezinárodním úmluvám, podívejme se raději na Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv. Podle britské Parlamentní skupiny pro reformu drogové politiky se dá její osmý článek interpretovat tak, že užívání drog v soukromí patří mezi základní lidská práva. A jestli policie s tímto výkladem nebude souhlasit, rád bych připomněl málo známý fakt, že žádná mezinárodní dohoda nezakazuje pěstování ani prodej čerstvých lysohlávek - takže co zkusmo legalizovat aspoň houbičky?