Poslanci odmítli samopěstování konopí

Poslanci dnes zamítli novelu zákona o návykových látkách, která by umožnila pěstování psychoaktivního konopí pro osobní potřebu v malém množství. Návrh Tomáše Vymazala (Piráti), aby si mohli bezúhonní dospělí pěstovat až 5 rostlin konopí a sklidit až 1250 gramů marihuany”, neprošel ani prvním čtením.

Návrh podpořili především poslanci Pirátů, STAN, ODS a TOP 09, zatímco jednoznačně proti byli Lidovci a SPD. Proti legalizaci samopěstování hlasovala většina z přítomných poslanců ANO, ČSSD a KSČM, avšak v těchto stranách se našlo i pár svobodomyslných volených zástupců, kteří by českou konopnou prohibici už rádi ukončili.

Na hlasování však byl poněkud smutný pohled (že by COVID?), protože se ho účastnilo pouhých 90 poslanců. Z nich 34 návrh podpořilo, 45 bylo proti, a 11 se zdrželo hlasování. Jak by to asi dopadlo, kdyby hlasovali poslanci v plném nebo téměř plném počtu? Doufám, že se to dozvíme brzy po příštích volbách. Při současném složení parlamentu by to bylo bez šance, protože vládní protikonopná koalice” s podporou SPD, KDU-ČSL a KSČM by jeho schválení nedopustila.

Dodatek: Argument mlátičky a plagiátora Ondráčka o IQ makaka nepřesvědčil ani jeho stranického kolegu Dolejše.