Populista ministrem vnitra

Minulý měsíc srazil mladík autem policistku, která se ho snažila zastavit. Policistka - matka dvou dětí - utrpěla vážná zranění, kterým později podlehla. Ukázalo se, že mladík byl pod vlivem pervitinu a měl uloženo hned několik zákazů řízení. Prý až 11. A ministr vnitra vycítil šanci se blýsknout…

Novinové titulky o feťácích“ nepřekvapily. Za zfetovaného grázla“ však označil dotyčného i ministr vnitra Milan Chovanec, a přestože má vlastně pravdu, tento styl vyjadřování ve mně vzbudil silné rozpaky, užívá-li ho politik a navíc představitel výkonné moci.

Z dalších vyjádření pana ministra je však zřejmé, která bije - tragickou událost se rozhodl populisticky využít a ukázat voličům, že s těmi ďábelskými feťáky pořádně zatočí. Nápad se zavedením registru přestupků ještě ušel (plánovala ho již předchozí vláda). Opravdu není normální, když se po silnicích prohání řidiči s několika zákazy řízení. Tím se mimochodem už nyní dopouštějí trestného činu, takže někteří si pokládají otázku, jestli za zbytečnou smrt nemůže tak trochu i nějaký soudce, který nekonal svou povinnost.

Kromě znovuoživení registru se však ministr rozhodl zahájit nejen mediálně vděčné tažení nejen proti drogám, ale i proti české - ještě stále nadprůměrně liberální - protidrogové politice:

Česko je spolu s Irskem jediný stát, který nemá trestnost držení drogy. Je to pouze v rámci přestupku.“

Dejme tomu, že měl na mysli jen Evropské státy a malá množství drogy. I pak ovšem zapomněl třeba na Portugalsko, které trestnost zrušilo už před 13 lety.

[Řízení pod vlivem drog] je nový fenomén.“

Na podporu tohoto tvrzení uvádí policejní statistiky, podle kterých loni policisté v Karlovarském kraji odhalili 450 lidí pod vlivem, zatímco v prvním letošním čtvrtletí už 240. Otázkou však je, zda to není dáno jednoduše tím, že policisté se tomuto problému začali víc věnovat. A proč si vybral zrovna Karlovarský kraj? Jde skutečně o reprezentativní vzorek dat?

Navíc nemá valný smysl rozlišovat řízení pod vlivem nelegálních drog od řízení pod vlivem drog legálních. Ožralí gauneři (neboli alkofeťáci, jak jim říká jeden můj známý) brázdí naše silnice odedávna. Proti známému případu politického podnikatele Janouška, který pod vlivem alkoholu a léků srazil ženu, je jediný rozdíl v tom, že tehdy oběť přežila, což byla jen šťastná náhoda.

Sebereme auto!

Potom přišel ministr s dalším nápadem. Chtěl by řidičům pod vlivem drog zabavovat auta, aby už něměli do čeho sednout“. Ani nevím, je-li to dobrý nápad či ne, ale přijde mi to poněkud nedomyšlené. Bude-li se to však týkat i drog legálních, možná by to stálo za zkoušku. A navíc - pokud auto nevlastním a nemám tudíž dle ministerské logiky do čeho sednout, v užívání drog mi není třeba bránit. Nebo snad ano?

Už ani gram konopí!

Bohužel jsem se unáhlil. Ministr vnitra totiž začal lobboval i za zrušení možnosti držet pro vlastní potřebu menší než malé množství“ zakázaných drog. Prý po vzoru většiny zemí Evropské unie. Přitom však opět prokázal neznalost:

„V případě marihuany je to dnes 15 gramů rostliny, u pervitinu 1,5 gramu. Což jsou ovšem tři dávky.“

V čem je chyba? V případě konopí už to dnes není 15 gramů, protože příslušné vládní nařízení loni Ústavní soud zrušil. Letos pak Nejvyšší soud stanovil jako novou orientační hodnotu 10 gramů. Kromě toho všechna zmíněná množství vydají na víc než na 3 dávky.

Domněnku, že je ministr poněkud odtržen od reality, potvrzuje i následující výrok:

Zvyšuje se počet lidí, kteří si drogy aplikují.“

To je však v rozporu s výroční zprávou Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti, která říká, že ubývá uživatelů konopí i tvrdých drog (u heroinu za posledních 10 let dokonce o víc než polovinu). Jen problémových uživatelů nelegálních drog trochu přibylo - je jich něco málo přes 40 000. Kromě nich tu však máme okolo 600 000 problémových uživatelů alkoholu. Jenže boj proti nim asi není pro voliče (a tudíž ani pro pana ministra) dostatečně atraktivní.

Děsivé je už to, že uvedené nápady ministr Chovanec předhazuje médiím, aniž by je prodiskutoval s těmi, kdo mají protidrogovou politiku na starosti. Navrhované zrušení menšího než malého množství by postavilo celý současný systém na hlavu a ze stovek tisíc občanů rázem udělalo zločince. Navíc by stejně nepřineslo kýžený efekt. Člověk, který je schopen řídit auto navzdory tuctu zákazů a ještě pod vlivem pervitinu, si s nějakými zákony očividně hlavu neláme.

Smutné je, že během celého mediálního představení jsem nezaznamenal ani jediný nápad, jak řízení pod vlivem drog a alkoholu opravdu omezit. Ze zahraničních zkušeností se zdá, že přísnost protidrogových zákonů nemá valný vliv, zatímco kampaně v duchu harm-reduction v kombinaci s důslednými kontrolami ano. Jinými slovy - když bude obecně rozšířeno povědomí o tom, že řízení pod vlivem je nezodpovědný a nechutný hazard (a navíc vás při tom chytí), sníží se i ochota omámených usednout za volant. Jenže to asi uchu Chovancova voliče nelahodí tolik jako boj proti drogám a feťákům…

Dodatek: Neuplynul ani měsíc a ministr Chovanec se úplně utrhl z řetězu