Plíživé zpřísňování protidrogove politiky

Včera jsem napsal, že od konce devadesátých let jsme svědky neustálého zpřísňování protidrogové politiky, za což jsem si vysloužil jeden dost kritický komentář od Zdeňka Petráka:

tak takovouhle dezinterpretaci vyvoje poslednich deseti let (v praxi fakticka dekriminalizace koncovych uzivatelu nejen marihuany ale vsech drog na uzemi CR, kazdopadne velice liberalni pristup, ktery v evrope a zejmena u nasich sousedu nema obdoby!) jsem dlouho necetl :) opravte si to :)

S podobnou námitkou se setkávám až příliš často a proto bude užitečné odpovědět přesně a jasně.

Devadesátá léta začala opravdu slibně. K 1.1.1992 došlo v ČR k faktické dekriminalizaci koncových uživatelů všech drog, protože zákonem č. 175/1990 sb byl odstraněn trestní postih přechovávání drog pro vlastní potřebu. To byl opravdu výjimečně liberální počin a nikdy jsem to nepopíral. Potíž je v tom, že od té doby už to šlo jenom z kopce:

  • 1999 - Znovu zavedena trestnost držení drog pro vlastní potřebu (při větším než malém množství).
  • 2002 - Zpřísnění postihu za trestný čin šíření toxikomanie” (je-li spáchán tiskem, filmem, rozhlasem, televizí či internetem).
  • 2010 - Zákaz pěstování rostlin obsahujících psychotropní látku (do té doby bylo trestné jen tehdy, šlo-li o “výrobu drog”).
  • 2011 - Zákaz šalvěje divotvorné, nenávykové halucinogenní rostliny s disforickými účinky, kterou má jen málokdo chuť zkusit víc než jednou.

Co tedy říct k tomu kritickému komentáři? Především to, že míří vedle. I když jsem zřetelně uvedl, že mé hodnocení se týká vývoje od konce 90. let, je mi oponováno poukazováním na dekriminalizaci z počátku 90. let. Následná argmentace (víceméně pravdivým) faktem, že stav u nás je lepší než situace u sousedů, je pak logicky chybná. Hodnotil jsem jen směr vývoje v ČR, kde protidrogová politika k 22.6.2011 je dle mého názoru přísnější, než byla k 31.12.1998, nikoliv situaci jinde. Fakt, že na tom jsme pořád ještě lépe než Slovensko, nic nemění na tom, že posledních 14 let to s námi už jde jenom z kopce. Nikomu neberu právo se mnou nesouhlasit, ale mám-li být ochoten diskutovat, prosím o argumenty k věci, nikoliv k jiné době či k jinému státu. Jedno slůvko však na svém tvrzení opravím - místo neustálého” tam dám pozvolného” či plíživého”.

Základní potíž je asi v tom, že někteří lidé (včetně JXD) skutečný směr vývoje nechtějí vzít na vědomí a utěšují se tím, že u sousedů je pořád ještě hůř…