Omyl senátora Antla aneb Když se expert utne

Čekal bych, že senátor a JUDr. Miroslav Ant trestním zákoníku rozumí. Je expertem na trestní právo a přednáší ho na univerzitě. A přesto se dopustil stejného omylu jako naši kaktusáři - úplně přehlédl existenci nařízení vlády 455/2009 (zakázané rostliny), zatímco nařízení 479/2009 (zakázané látky), které se kaktusářů možná ani netýká, označuje za zásadní předpis.

Cituji z článku "Drogy = Množství větší než malé…?" na webu pana senátora:

"Trestnost se stanoví nikoliv počtem rostlin, ale množstvím čerstvé organické hmoty nebo sušiny nebo čisté látky."

Tento výrok je bohužel naprosto mylný a je pravděpodobné, že právě uvedený článek je původním zdrojem chybných informací, ze kterých vycházeli chudáci kaktusáři, kteří dle článku byli s panem senátorem v kontaktu a dosud se považovali za pořádané občany. Ve skutečnosti se dle nařízení 455/2009 stanoví trestnost pěstování právě počtem rostlin a kdo jich má vic než 5, dopouští se trestného činu.

Věřte mi, že nebylo úplně lehké odolat pokušení dělat si teď z pana senátora legraci. Takže alespoň malé rýpnutí - na tomto příkladu je jasně vidět, že zákony a nařízení našeho státu jsou natolik spletité, že i expert na trestní právo, bývalý ředitel Úřadu vyšetřování a autor příručky "Průvodce policisty trestním řízením" se v nich úplně ztrácí!

Děkuji anonymnímu návštěvníkovi diskuze o kaktusářské petici, který na zmíněný článek upozornil.