ODS chce zakázat šalvěj divotvornou!

Nejen prodej, ale i pěstování a držení. Už příští týden a pokud možno potichu, aby si toho nikdo nevšiml. Ať žije svoboda a demokracie!

O co se Národní protidrogová centrála snaží už několik let, zvládne zřejmě prosadit ODS během několika málo dní. Skupina poslanců se chystá předložit parlamentu návrh na změnu zákona o návykových látkách, který údajně zakazuje 15 nových syntetických drog. Toto tvrzení je však matoucí až lživé, protože návrh zakazuje syntetických drog jen 14. K nim byl do počtu“ přihozen čistě přírodní salvinorin A, účinná látka šalvěje divotvorné, který samozřejmě není ani nový, ani syntetický. Nějaký expert“ se zřejmě domnívá, že nenápadným zamícháním mezi syntetika se elegantně potlačí veřejná i parlamentní diskuse o tom, zda je po nedávném zákazu pěstování chrastice rákosovité opravdu smysluplné zakazovat další rostlinku, která společnosti nepůsobí žádné škody.

Mou domněnku o úmyslném matení veřejnosti bohužel potvrzuje i tisková konference, kde o zákazu pěstování šalvěje divotvorné nepadlo ani slovo. Trestní zákoník však hovoří jasně:

Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém houbu nebo jinou rostlinu […] obsahující omamnou nebo psychotropní látku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.“

ODS chce přidat salvinorin A na seznam omamných a psychotropních látek, čímž by bylo automaticky zakázáno i pěstování šalvěje divotvorné a vláda by jen musela rozhodnout, kolik rostlin už je množství větší než malé (zřejmě by šlo zas o 5 kusů - za míň by byla pokuta). Tím by zákon ze šalvěje divotvorné udělal tvrdou drogu, jejíž pěstování se trestá přísněji než pěstování konopí, kde je trestní sazba jenom“ půl roku.

O mnoha z uvedených 14 syntetik jsem na blogu už psal a přestože mám na rozumnou protidrogovou politiku úplně jiný názor než konzervativní drogobijci polského střihu z ODS, nějaká forma regulace nedostatečně prozkoumaných látek neznámého původu, složení i kvality asi opravdu není úplně od věci. To však v žádném případě neplatí o šalvěji divotvorné, která prokazatelně není návyková (a to ani psychicky), není zdraví škodlivá a jejíž potenciál zneužitelnosti se blíží nule, protože účinky (jednoduše řečeno) nejsou příjemné.

Jestliže mefedron, proti kterému tak brojí Pavel Bém, vyvolává pocity euforie (to řekl on, ne já), pak salvinorin A je jeho přesným opakem - vyvolává pocity disforie a málokterý experimentátor si takový zážitek dopřeje víckrát. Pro zákaz chybějí jakékoliv objektivní argumenty! Poslancům ODS jsou však argumenty ukradené, oni se chtějí jen blýsknout před průměrnými voliči a ukázat, že jsou ještě větší borci než frajer roku“ Kalousek a s ochranou dětí“ to myslí fakt vážně. Premiér Nečas to vyjádřil dost jasně:

Naším cílem je, aby v České republice nebylo možné legálně vyrábět a prodávat chytré drogy.“

Ačkoliv je tvrzení lehce vytrženo z kontextu, situaci popisuje dokonale. Cílem ODS už dávno není rozumná (proti)drogová politika. Cílem je boj proti drogám a všemu, co se drogám byť jen podobá (ovšem s výjimkou hloupých drog“ - nikotinu, alkoholu a kofeinu). Nad smysluplností toho zbytečného, nákladného a pro společnost zničujícího boje se však už nikdo nezamýšlí. Neškodná rostlinka z mexických hor se stane další obětí fanatických protidrogových bojovníků, jejichž hlavní (nepřiznanou) motivací je pouhý strach z cizího a neznámého. Tito lidé nám dnes bohužel vládnou, a dokud budou voliči každé další podobné omezení svých práv a svobod nadšeně vítat (kvůli dětem, jak jinak), těžko se dočkáme jiného přístupu.

A co na plány ODS říkají příznivci látek měnících vědomí? Nádherně to shrnula jedna uživatelka Facebooku:

Ježiši vždyť my chcem jen ať je nám chvilku víc fajn než normálně! Co je na tom tak zlého?“

Opravdu, co je těch psychoaktivních látkách tak ďábelského, že je potřeba kriminalizovat jejich uživatele a likvidovat rostlinky a houby, ve kterých se vyskytují? Nápadné podobnosti s honem na čarodějnice si všímají i serióznější (bohužel však rovněž okrajová) média…

Chcete rozumnou protidrogovou politiku? Pak to dejte najevo a volte podle toho! A příští týden bedlivě sledujte i hlasování poslanců ostatních stran.