Nepěstuješ, ale vybavení máš!

Tým právních konstruktérů plukovníka Frydrycha se domnívá, že kromě provozování growshopu může být trestné i pouhé držení vybavení pro pěstírnu konopí. Jejich pokusným králíkem se stal neznámý mladý muž z Plzně.

Informací je málo, a tak je možné, že zbytečně biju na poplach a celé to bylo trochu jinak. Ale zatím to vypadá, že se přihodilo zhruba toto:

Přijde policajt k mladíkovi: Ty tady vyrábíš marihuanu!“
Mladík: Nevyrábím!“
Policajt: Hmm. Ale vybavení pro skříň máš!“
M: To asi mám…“
P: Ha! Posedíš si 5 let v chládku!“
M: Tak mi přidejte ještě 2 roky navrch.“
P: „A za co?“
M: Za znásilnění sousedky.“
P: Cože, tys znásilnil sousedku?!?“
M: Neznásilnil! Ale vybavení taky mám…“

Policie se rozhodla udělat další krok v tažení za svou verzi morálky. Sotva jsme se trochu vzpamatovali z toho, že provozování growshopu je najednou trestný čin, tým plk. Frydrycha nám nadělil další překvapení. Od nynějška má být trestné i pouhé držení pěstírny konopí:

Policistům (…) se podařilo vypátrat a usvědčit 23letého muže z > Karlovarska, který (…) přechovával kompletní indoorovou pěstírnu > rostlin rodu Cannabis (konopí).“

Ve zprávě nechybí výčet zabaveného vybavení, ale nenajdeme ani zmínku o tom, že by dotyčný konopí skutečně pěstoval. Policie ho tak viní z něčeho, o čem vůbec netušil, že je trestné:

Policisté u muže nalezli (…) svítidla a stínidla, časové spínače, > filtry, kabely, zvlhčovače, květináče a hnojiva a další komponenty > nezbytné pro úspěšné pěstování marihuany.“

Nejde ani o přečin šíření toxikomanie, ani o výrobu drog, natož o jejich prodej. Podle policie se mladík dopustil držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu, za což hrozí až 5 let vězení! Jde tedy o podobně vachrlatou konstrukci, jako kreativní ohnutí paragrafu o šíření toxikomanie a jeho využití proti growshopům. Gumový paragraf už nemáme jeden, ale hned dva.

Co přijde příště?

Posvětí-li novou konstrukci i soudy, přechovávání pěstitelských potřeb se stane trestným činem, podaří-li se policii prokázat, že jde opravdu o vybavení pro pěstírnu konopí. Což se týká jak samotného pěstování (u kterého už vůbec nebude záležet na počtu rostlin), tak případů jako tento, kdy se příslušníkům inkvizice podaří podvratného zahradníka usvědčit jiným způsobem.

A může být ještě hůr. Tvrzení, že zabavené vybavení je pro úspěšné pěstování marihuany nezbytné, je totiž směšné - stačí vytrousit semínko na vhodném místě. Je dost dobře možné, že příštím obviněným bude držitel květináče se zeminou, který si v e-shopu objednal konopné semínko. Odsouzen paradoxně nebude za semínko ani za pěstování marihuany, ale za onen květináč - stačí prokázat, že šlo o předmět určený k zasazení semínka a tudíž k nedovolené výrobě drog!

Plzeňský Toxy tým“ si tak připsal další bod nikoliv v boji proti drogové kriminalitě, ale v demolici právního státu. Co se týče konopí (a do velké míry i jiných rostlin a látek), už ani právníci netuší, co je ještě dovoleno, co je přestupek a co trestný čin. Dostali jsme se do situace, kdy každý, kdo má s konopnou scénou cokoli společného, je potenciálním cílem novodobých inkvizitorů - však oni si v případě potřeby ty paragrafy už nějak zohýbají.

Udělejme s tím něco!

Rád bych skončil aspoň trochu optimisticky. Jde to však těžko, protože už je opravdu hodně zle. Přidejme si k tomu ještě celníky ve vlacích šacující mládež s alternativním účesem a ministra vnitra vyhlašujícího válku proti drogám… Ale přesto je tu jedno pozitivum - snad už jsme se všichni konečně zbavili hluboce mylné, ale silně zakořeněné představy, že tu máme fakticky dekriminalizováno. Nemáme. Co s tím uděláme? Taktika přizpůsobit se a doufat, že už nebude hůř“, kterou někteří prosazovali ještě před rokem, se vůbec neosvědčila!