Nečas a válka proti drogám

Před pár týdny vydala Globální komise pro drogovou problematiku přelomovou zprávu, která vyzývá k zastavení již 40 let trvající války proti drogám, která podle ní naprosto selhala (celá zpráva je zde). Zároveň doporučuje uvažovat i o legalizaci některých drog, čímž by se omezil vliv organizovaného zločinu. Za výzvu se postavilo úctyhodné množství bývalých státníků, mimo jiné i Kofi Annan či Javier Solana. Spolu s nimi i současný řecký premiér, ale toho komentátoři (třeba Douda či Macháček) z nějakého důvodu ignorují.

USA zprávu dle očekávání odmítly, ale v Evropě se k ní hlásí i ti, od kterých bych to vůbec nečekal - dnes k nim přibyl i premiér Nečas. Před rokem bych to asi vítal, ale teď z toho mám velmi rozpačité pocity. Podívejme se však, co pan premiér vlastně řekl:

Protidrogová politika má spočívat především v účinných a ekonomicky efektivních preventivních a léčebných opatřeních, nikoliv v kriminalizaci osob, kteří trpí závislostí na drogách, ale nezpůsobují újmu druhým. Česká protidrogová politika jde v zásadě správným směrem, je však nutné nebát se prosazovat další účinné způsoby řešení a inspirovat se i v okolních státech.“

K tomu si neodpustím podrobnější komentář:

  1. Pan premiér ignoruje fakt, že většina uživatelů drog netrpí závislostí. Proč nám raději neřekne, co si myslí o kriminalizaci uživatelů, kteří nepůsobí problémy sobě ani druhým?

  2. Česká protidrogová politika ani náhodou nekráčí správným směrem. Naopak - od konce devadesátých let jsme svědky neustálého zpřísňování protidrogové politiky. Nejdřív přišel zákaz držení pro osobní potřebu, loni přibyl zákaz pěstování rostlin obsahujících jakoukoliv obskurní zakázanou látku. To opravdu nelze nazvat správným směrem. Pro zajímavost - třeba meskalinové kaktusy (s výjimkou peyotlu) nebo stovky rostlin obsahujících DMT je možno naprosto legálně pěstovat i v USA, kolébce války proti drogám.

  3. Premiér se zaklíná dekriminalizací. To nejde příliš dohromady s nedávným pokoutným zákazem šalvěje divotvorné ani se smutným faktem, že vyhnout se při užívání nelegálních drog spáchání trestného činu lze pouze nákupem u dealerů po malých dávkách.

  4. O legalizaci konopí - ve výzvě rovněž obsažené - Nečas raději mlčí. Stačí si přečíst jeho reakci na petici žádající legalizaci pěstování konopí pro léčebné účely a hned je jasné proč. Zastává totiž podivuhodný názor, že za ilegalitu léčebného konopí mohou zlí kuřácí marihuany, kteří by léčebné konopí dozajista“ zneužili. Ponechme teď stranou, že každý - včetně školáků - si dnes může konopí snadno obstarat na černém trhu. Ponechme stranou i to, zda je (zne)užívání konopí nějak horší než (zne)užívání alkoholu či tabáku. Chci jen upozornit, že názory Petra Nečase mají k názorům členů Globální komise hodně daleko.

  5. Je však nutné nebát se prosazovat další účinné způsoby řešení.“
    Ano, pod to bych se podepsal. Jenže zatím jsem od této vlády a jí podřízené Národní protidrogové centrály viděl prosazovat jenom řešení neúčinná, populistická či škodlivá, jako zákaz 33 nových“ drog (z takřka neomezeného množství drog možných), snižování objemu peněz na protidrogovou prevenci (systém je teď před zhroucením), zákaz Subutexu (díky černému trhu s ním přitom pokleslo pouliční násilí i moc gangů a ubylo předávkování heroinem) nebo zákaz testování tablet extáze (protože prý podporuje zahálčivý způsob života“, což je opravdu formulace z oficiální zprávy Ministerstva vnitra). Jestli má vláda v záloze další podobně účinné způsoby řešení, máme se opravdu na co těšit!

Co dodat? Že ne podle slov, ale podle činů poznáte je…