"Legální droga" NRG-1: Může to být cokoliv

Už od dubna na Twitteru informuji (link) o látkách, které byly v Británii senzacechtivými bulvárními novináři pasovány na nástupce nedávno zakázaného mefedronu (a jiných kathinonů). Zprávy o této druhé generaci legálních drog byly však až dosud kusé a odlišit smyšlenku od skutečnosti nesnadné. Ale popořádku…

Spory o nástupnictví

Britský bulvár začal prakticky hned po zákazu mefedronu brojit proti NRG-1 (link a link). Popis účinků jako budete se 12 hodin cítit jako bůh“ určitě mnoho teenagerů vyděsil. NRG-1 se prý slangově nazývá Energy 1 nebo Rave, brzy zaplaví Evropu, vytlačí ostatní taneční drogy a zničí mládež. Jedna dávka údajně stojí asi 7 korun, účinkuje jako kokain, éčko a perník dohromady a ničí mozek. Už na první pohled to vypadá značně přehnaně. Látka je prodejci vydávána za čistič bazénů (mefedron býval označován jako hnojivo) a tvrdí se, že jde o naphyron (naphyrone) neboli naftylpyrovaleron (naphthylpyrovalerone), což je derivát pyrovaleronu, psychoaktivní drogy známé už od 60. let. Pozoruhodné je, že před několika lety byly v odborné literatuře látky této skupiny prezentovány jako poteciální řešení závislosti na kokainu.

Dalším kandidáty na uvolněný mefedronový trůn byla prohlášena látka s názvem MDAI a také cosi označované jako Sparkle“ (link). Pak přibyl (link) ještě ethkathinon, lignokain, dimethylamylamin (DMAA), glaucin, dimethokain, fluorotropakokain, a - světe div se - koncentrovaný kofein. Brzy však začalo být zřejmé, že NRG-1 má navrch, alespoň podle médií.

Straší už i JXD

Před pár dny začal proti NRG-1 v Reflexu preventivně brojit i JXD (link). Bohužel se příliš soustředil na neuvěřitelná tvrzení z pochybných zdrojů (NRG-1 je třináctkrát silnější než kokain a vyvolává závislost snadněji než heroin“ - původní zdroj je bulvární tisk, viz. link) a pravá podstata NRG-1 mu unikla, stejně jako anonymnímu autorovi z Žena.in o dva týdny dřív (link). A přitom stačilo sledovat Drogový informační server sdružení Sananim (nebo zagooglit) a mohlo být jasno - klíč k pochopení NRG-1 se skrývá ve druhém odstavci zprávy převzaté z britského tisku (link).

Může to být cokoliv

Problém je v tom, že NRG-1 téměř nikdy není tím, za co je vydáváno. Podle zprávy skotské policie, která vzorky NRG-1 analyzovala (link), šlo ve všech případech o látky úplně jiné a navíc již zakázané. O pár dní později toto tvrzení víceméně potvrdily i nezávislé zdroje (link) - ze 17 analyzovaných vzorků domnělého NRG-1, NRG-2, MDAI a DMC látka odpovídala označení jen v jediném případě. Většinou šlo o mefedron či jiné kathinony (tedy látky v Británii od dubna zakázané). Ve dvou případech nešlo vůbec o organickou látku a ve dvou dalších šlo o kofein říznutý lidokainem či malým množstvím mefedronu. Látky prodávané a kupované jako legální drogy tedy ve většině případů obsahovaly drogy nelegální! Většina prodejců ani zákazníků o tom nemá tušení, jen výrobci (a asi velkoobchodníci) určitě vědí, o co jde.

Ponaučení

Dospěli jsme tedy do stavu, kdy obsah tzv. legálních drog je stejně pochybný, ne-li pochybnější než obsah nelegálních drog z ulice. Přesvědčení konzumentů, že legální náhražky zakázaných drog jsou čistší a tudíž méně škodlivé, je mylné. A nejen to - nemají ani jakoukoliv záruku, že zakoupené látky jsou skutečně legální. A vypadá to, že situace je čím dál horší a horší. Milovníci konspiračních teorií jistě přijdou s myšlenkou, že za tento stav mohou tajné služby, jejichž cílem je trh s legálními drogami zničit. Pravděpodobnější však je, že jde jen o důsledek honby za ziskem kombinované s nevyhovujícím právním stavem v této oblasti. Prohibice opět selhala. A já už jen čekám, kdy se objeví semena povijnic či havajské lesní růže říznutá LSD