Ministr z Marsu

Nedávno jsem si posteskl, že ministr vnitra Chovanec je od reality odtržený populista. To jsem však netušil, co na nás chystá. Teď už je jasno - hodlá se stát drogobijcem, který po 50 letech konečně vyhraje válku proti drogám!

Ministr vnitra Milan Chovanec včera ohlásil válku proti drogám:

My jsme se rozhodli ten boj vyhrát, bude to velmi dlouhá cesta, bude velmi drahá, ale je nutné ten boj svést a být úspěšní.”

O tom, že to bude cesta dlouhá a velmi drahá, není pochyb. Pan ministr to možná netuší, ale válka proti drogám probíhá na celém světě už přes 50 let a opravdu je velice drahá (a zdaleka nejde jen o peníze). Ačkoli je mnoho protidrogových bojivníků stále rozhodnuto ten boj vyhrát, zatím na celé čáře vedou drogy. Nebo spíš mezinárodní zločinecká uskupení, pro které představuje nekonečná válka spolehlivý zdroj příjmů. Neúspěch války proti drogám je tak obrovský, že ho už nelze ignorovat, a nic nenasvědčuje tomu, že bychom snad u nás mohli slavit úspěch - byl by to celosvětový unikát.

To opravdu není normální…

A tak přemýšlím, proč ministr Chovanec svůj boj prezentuje takto hloupým způsobem. Jistě je v tom velká dávka populismu, ale kromě ní ještě něco. Podívejme se raději, co ministr vnitra ještě řekl:

Pro nás není normální, aby na každé už dneska i venkovské diskotéce byla volně k dispozici droga, aby ji mohly mít i naše děti.”

Nechme stranou ukázkově populistickou argumentaci našimi dětmi a podívejme se na tvrzení samotné. Není příliš objevné ani šokující - když jsem byl před pár desetiletími dítětem já, také byla na každé (i venkovské) diskotéce prakticky volně k dispozici droga. Šlo o dosti návykové a zdraví škodlivé rozpouštědlo etanol. Většinou jsme mu však říkali alkohol či chlast a dodnes se to dá pořídit nejen na každé diskotéce, ale i v každé restauraci. Dokonce to prodávají (ó hrůzo!) v každé samoobsluze (většinou poblíž potravin) a po celém státě jsou rozeseta feťácká doupata zvaná hospody. V jednom z nich se můj čtrnáctiletý synovec nedávno sjel alkoholem tak, že nebyl schopen ani dojít sám domů. Předloni dokonce 19 feťáků zemřelo, protože dávka jejich drogy byla naředěna smrtelně jedovatým metanolem, který má podobnou vůni i chemickou strukturu jako etanol.

Jistě, pane ministře!

Takže ano, pane ministře - tohle opravdu není normální. I národní protidrogový koordinátor souhlasí, že alkohol je dnes v ČR problémovou drogou číslo jedna. Je tu 600 000 problémových uživatelů a je nejvyšší čas s tím něco začít dělat.

Aha, počkat… Chybička se vloudila! Omlouvám se za nepozornost. Spletl jsem se. Pan ministr prý neměl na mysli alkohol, ale jinou drogu, která se jmenuje metamfetamin a říkáme ji pervitin. Nechvalně proslulý stimulant, jehož hlavní vadou je, že na rozdíl od kofeinu se dají snadno užívat i přemrštěná množství, což svádí k opakování, které se snadno vymkne kontrole. Ten samý metamfetamin, který se nepodařilo vymýtit ani v USA či v extrémně přísném Japonsku. Dokonce ani Severní Korea si s ním neví rady! Pane ministře - opravdu si myslíte, že tenhle boj má smysl vést a že zrovna vy ho můžete vyhrát?

Tajná zbraň

Jestli ano, mám pro vás jeden tajný tip, který by mohl zabrat. Legalizujte MDMA, kterou asi znáte spíš jako taneční drogu extázi! Kdyby byla (nejen) na venkovských diskotékách k mání v zaručené kvalitě a přesně odměřených dávkách, poptávka po pervitinu i po alkoholu by tam určitě poklesla. Ano, ani MDMA není úplně bez rizik, ale pro veřejné zdraví by legální extáze” nejspíš představovala menší hrozbu než alkohol či plánované přitvrzení války proti drogám. Podle bývalého šéfa poradní komise britské vlády pro drogy je užívání extáze dokonce bezpečnější, než jízda na koni…

Jen bychom museli ještě popřemýšlet, jak přesvědčit děti, aby s užíváním počkaly až do dospělosti. Což - uznávám - bude dost těžké, když se nám to nedaří ani u alkoholu. Ale na druhou stranu - pokud je jim už dnes volně k dispozici pervitin neznámého původu, tak není moc co ztratit. Nebo ano?

Nejprve je však na řadě úplně jiný boj - a sice o to, jestli budeme mít v ČR i nadále několik paralelních a mnohdy protichůdných protidrogových politik, nebo jestli se bude všechno řídit z jednoho koordinačního místa. První střet se očekává - na Ministerstvu vnitra!