Ještě jednou mefedron...

…aneb ještě nějaké podrobnější informace k minulému článku o legálních drogách“.

Co přesně je mefedron a proč není zakázaný?

Mefedron je 4-methylmethkathinon (4-MMC). Zjednodušeně řečeno jde o dosud nezakázanou variantu methkathinonu (efedronu), který byl ve 30. a 40. letech užíván v Sovětském svazu jako antidepresivum a od 60. let pak jako ilegální rekreační droga (podobně jako u nás pervitin byl vařen“ z léků). Methkathinon samotný je účinky i strukturou podobný metamfetaminu (pervitinu) a rovněž se dá vyrobit z (pseudo)efedrinu, učinné látky rostlin z čeledi chvojníkovitých (Ephedra), používaných v tradiční čínské medicíně.

Amfetaminy

Kathinony

Protože výroba methkathinonu z efedrinu je ještě jednodušší než výroba metamfetaminu, v polovině devadesátých let se předpokládalo, že půjde o novou hrozbu, a proto byl na popud USA zakázán Úmluvou OSN o omamných látkách. Neznámý mefedron tehdy zákazu unikl.

Z jiného úhlu pohledu je struktura methkathinonu odvozena od (rovněž zakázaného) kathinonu stejným způsobem, jako je metamfetamin odvozen z amfetaminu. Kathinon je účinnou látkou rostliny Kata jedlá (Catha edulis), oblíbeného stimulantu východní Afriky a Arabského poloostrova. Držení více než 80g katy jedlé (nebo více než 4g kathinonu) je v ČR trestným činem, stejně jako držení více než 0,8g methkathinonu nebo více než 2g (met)amfetaminu (a držení menších množství je přestupkem).

Držení chemicky příbuzného mefedronu však trestným činem ani přestupkem není. Prodej je sice teoreticky legální, ale prakticky postižitelný pomocí paragrafu o šíření toxikomanie, takže se do něj na rozdíl od (v tomto ohledu) svobodnější Anglie (viz blogpost o legal highs“) nikdo nehrne.

Jaké má učinky a je bezpečný?

Účinky jsou popisovány jako něco mezi extází (MDMA) a metamfetaminem a zdá se, že metamfetaminu budou o něco bližší. Oproti němu jsou údajně méně intenzivní a více euforické. Přestože byl původně vydáván za nenávykovou a legální“ alternativu metamfetaminu a kokainu, je téměř jisté, že často vede k úplně stejným špatným vzorům užívání jako ostatní euforizující stimulanty. Fyzicky návykový sice není, ale psychická závislost může být velmi silná a někteří uživatelé s tím budou mít určitě problém. Nutkání užít další dávku pro prodloužení účinku je rovněž velmi časté, takže mít toho doma či u sebe plný pytel se silně nedoporučuje.

Vedlejší příznaky jsou nejspíš podobné jako u amfetaminů a MDMA, jde ale o látku nedostatečně prozkoumanou (nebyla testována ani na zvířatech), takže opatrnost je na místě. Přestože by se mohlo zdát, že legálnost“ znamená, že zákazník skutečně dostane čistý mefedron místo prášku pochybného složení, nemusí tomu tak být - stejně jako na černém trhu, ani na trhu s legal highs“ neexistuje žádná kontrola kvality. Navíc čínští výrobci mefedronu a jiných nezakázaných látek nejsou zrovna proslaveni spolehlivostí. Čistota mefedronu v Británii zatím dosahuje 95 až 98 %, což je ve srovnání s černým trhem přímo skvělé.

Mefedron zvyšuje krevní tlak a srdeční činnost - v únoru opravdu přispěl k smrti Brita, který zemřel na infarkt. Přestože bulvární média uvádí i řadu dalších oběti, u většiny z nich nebyl mefedron příčinou smrti a ani k ní nijak nepřispěl. Nejčastěji uváděná oběť (čtrnáctiletá Britka) zemřela na zápal plic.

(Ne)bezpečností se tedy meferdon řadí po bok pervitinu.

Co bude dál?

Vzhledem k aktuálnímu dění v Británii (poradní komise vlády pro drogy po loňské ztrátě nezávislosti skáče jak vláda píská a doporučila zařadit mefedron do stejné skupiny látek jako konopí) se dá očekávat, že ani zákazy ve většině zemí na sebe nenechají dlouho čekat. V Německu byl mefedron zakázán letos v lednu a ve Švédsku už předloni. V Maďarsku a v Polsku je dosud legální. Po jeho hromadném zákazu nastane pravděpodobně jeden z těchto scénářů:

  1. Prodejci mefedronu přijdou s nějakou podobnou látkou, která dosud zakázána nebyla. Uživatelé se po ní vrhnou. Současný stav tak bude pokračovat.

  2. Uživatelé budou mít o mefedron stále zájem a zločineckým uskupením se ho vyplatí pašovat a prodávat na černém trhu. Klesne kvalita (a možná i cena) a problémů proto oproti současnému stavu přibude.

  3. Uživatelé se vrátí k osvědčené a prověřené extázi či metamfetaminu, na mefedron zapomenou a vše bude jako dřív.

První scénář je zatím nejpravděpodobnější. Druhý scénář je sice nejhorší možný, ale vypadá to, že právě o něj se britská vláda všemi silami snaží. Jako špatný vtip pak působí informace, že předminulý týden ta samá vláda odmítla omezit reklamu na alkohol. Důvod? Poškodilo by to reklamní průmysl…

Co z toho plyne?

Lidé prostě chtějí nějaký legální euforizující stimulant. Zákazy se snaží (a navíc špatně) řešit pouze následek, nikoliv prvotní příčinu - touhu po stimulantu žádný zákaz neodstraní. Pokud je legální stimulant k dispozici, značná část uživatelů ho preferuje před nelegálními alternativami. Pokud k dispozici není, uživatelé jsou nuceni hledat jinou alternativu nebo se obrátit na černý trh. Proč je (nejen) pro politiky tak těžké to pochopit?

Kdo udělal pro propagaci mefedronu nejvíc?

Bezesporu média. Zvlášť bulvár svými poplašnými články, které na mládež působily jako úžasná reklama. Následující odkazy jsou jen malou ochutnávkou toho, co bylo k tématu Británie a mefedron napsáno:

The Sun (bulvár): How legal high mephedrone became club drug of choice
The Sun (bulvár): Former adviser blasts Government over ignored legal high’ warnings
New Scientist: Briefing: Should miaow-miaow be banned?
New Scientist: Miaow-miaow on trial: Truth or trumped-up charges?
Guardian: Mephedrone and the problem with ‚legal highs‘
Guardian: Fears grow over safety of ‚legal high‘ mephedrone
Guardian: Rushing mephedrone ban is wrong
Telegraph: I took mephedrone and I liked it
Telegraph: What economics teaches us about drugs
South Wales Guardian: Chinese ‚to create new legal highs‘
BBC: Clubbers are ‚turning to new legal high mephedrone‘
BBC: What is legal high mephedrone?
BMJ.com: What should be done about mephedrone?
UKCIA: Drugs panic shock horror again…
Transform: Pre-election prohibition fast-track for mephedrone
This Is London: Don’t ban meow meow - give it out in nightclubs
BBC: Police in Leeds issue mephedrone arrest warning
BBC: Legal highs: A game of m-cat and mouse
Spectator: England’s green and pleasant land
Synchronium.net: Mephedrone: The Facts