Mefedron, Spice, K2 a jiné "legální drogy"

Co se stane, když stát zakáže oblíbenou psychoaktivní látku a zákaz příliš tvrdě vynucuje? Chytří podnikavci použijí následující postup:

  1. Zalistují vědeckými pracemi a najdou látku s podobnými účinky, která zakázána není.

  2. Pár kilo té látky objednají (naprosto legálně) třeba z Číny.

  3. Prodávají po malých dávkách. Pokud je látka příliš účinná, stačí ji naředit“ bylinkami.

Tyto alternativní látky sice nejsou schváleny jako lék ani jako potravina, ale to se obejde snadno - buď se po smíchání s bylinkami prodávají jako podkuřovadlo“ nebo se jen označí jako hnojivo pro rostliny“. Přidá se nápis není určeno ke kouření ani ke konzumaci“ a prodává se to v head-shopech. Bulvární média začnou chrlit poplašné články, což funguje jako skvělá reklama, takže počet uživatelů raketově roste spolu se ziskem prodejců. Pak stát látku zakáže a za rok se to celé opakuje, jen s jinou látkou.

V anglicky mluvících zemích jsou tyto drogy označovány termínem legal highs“, ale v České republice naštěstí nejsou příliš populární - zaostáváme i za Polskem. Možná je to tím, že na rozdíl od něj (a nebo třeba od Švédska) náš stát nepraktikuje vůči nelegálním drogám politiku nulové tolerance“ a uživatelé proto nemají dostatečně silnou motivaci experimentovat s nedostatečně prozkoumanými a možná nebezpečnými náhražkami. (Někdy se do legal highs“ zahrnují i rostliny obsahující nezakázané psychoaktivní látky, ale těmi se budu zabývat někdy jindy.)

Spice, K2, Ecsphoria

Asi nejznámější z těchto legálních drog“ jsou směsi ke kouření prodávané jako Spice nebo K2. Přestože byly původně vydávány za čistě bylinkové, ukázalo se, že ve skutečnosti jsou jejich hlavními složkami syntetické kanabinoidy jako JWH-018, JWH-073, CP 47,497 a HU-210, které fungují podobně jako THC obsažené v konopí.

V mnoha zemích byly nedávno některé z nich zakázány a uživatelé se vrátili k ověřenému (a zakázanému) konopí. Podobným typem produktu je zřejmě i Ecsphoria X4, prodávaná už i v některých českých head-shopech. Všechny experimentátory bych ale chtěl varovat - jde o málo prozkoumané látky, o jejichž dlouhodobých účincích můžeme jen spekulovat. Profesor organické chemie John W. Huffman, který se na objevu některých z nich podílel, bez servítek prohlásil, že lidé, kteří tyto produkty užívají, jsou idioti“. Konopí je bezpochyby bezpečnější volbou.

Mefedron

Látka, která právě plní stránky všech novin a serverů ve Velké Británii, je ale jiného druhu. Jmenuje se mefedron (mephedrone) a je to stimulant. Známý je také jako Meow Meow (Mňau mňau), Miaow, MCAT, Buzz Gro. Nebo prostě plant food“ („jídlo pro kytky“), protože se prodává jako hnojivo pro rostliny. Diskuze o něm se poprvé objevily na internetu v roce 2007, ale do obecnějšího povědomí vstoupil až koncem loňského roku, kdy si ho všimla britská média. Následoval raketový růst jeho popularity a v posledních týdnech vypuklo v britských médiích a sociálních sítích úplné mefedronové šílenství.

Média a mnozí uživatelé mluví o legální extázi“ (MDMA), i příhodnější by byl spíš legální metamfetamin“ (neboli pervitin). Ve srovnání s ním jsou účinky mefedronu slabší a netrvají tak dlouho, zato jsou ale euforičtější (odtud asi to přirovnání s MDMA). Strukturou je látka amfetaminům opravdu velice podobná - jde o analog methkathinonu, zneužívaného od 60. let v Sovětském svazu („vařil“ se tam z léků s (pseudo)efedrinem podobně jako u nás pervitin) a od 90. let zakázaného Úmluvou OSN o omamných látkách.

Držení methkathinonu v množství větším než malém je trestné i v ČR, ale mefedron, přestože strukturou i účinky jde skoro o to samé, na seznamu dosud není. V Británii už dosáhl takové popularity, že údajně začíná být problém sehnat MDMA (extázi), donedávna velmi oblíbenou a široce dostupnou nelegální party-drogu. Někteří z příznivců extáze se na zákaz mefedronu upřímně těší spolu s jejími dealery a protidrogovými aktivisty. A zákaz na sebe dle vyjádření britské vlády nenechá dlouho čekat. Ani příznivci přístupu harm reduction“ mefedronu nefandí - stejně jako zmíněné syntetické kanabinoidy jde o málo prozkoumanou látku a o dlouhodobých účincích můžeme jenom spekulovat. Skoro jisté ale je, že mefedron (stejně jako pervitin) snadno vede k silné psychické závislost a má i obdobné vedlejší účinky.

Legalita v ČR

V České republice je prodej mefedronu a jiných legal highs“ v head-shopech vzhledem k existenci gumovému paragraf o šíření toxikomanie problematický. U mefedronu by zákon ani nebylo nutné příliš ohýbat, jak se stalo v případě prodejců šalvěje divotvorné. Výmluvu typu jen pro sběratelské účely“ Nejvyšší soud zamítl, takže ani hnojivo pro rostliny“ by nejspíš nepomohlo. Držení ani nákup pro vlastní potřebu (třeba ze zahraničního e-shopu) ale postižitelné téměř jistě nejsou (to už by i gumový paragraf praskl), takže je asi jenom otázkou času, kdy někdo zkusí prodej tímto způsobem.

Varování

Pro případ, že by se zájemci o experimentování s mefedronem dostali i na tuto stránku, přikládám krátké a přehledné varování:

  • Mefedron je ze všech drog nejvíc podobný pervitinu. Je slabší ale euforičtější a účinky trvají kratší dobu.
  • Nikdy nebyl testován na lidech ani na zvířatech.
  • Neexistuje kontrola kvality a proto nevíte, co vlastně kupujete.
  • Má podobné vedlejší účinky jako amfetaminy.
  • Uživatelé mají často nutkání užít další dávku pro prodloužení účinku.
  • Riziko psychického návyku je velké.
  • Zatěžuje srdce a oběhový systém.

Opravdu chcete tohle užívat?

Dodatek 1: Ve Velké Británii byl mefedron od 16.4.2010 přidán na seznam zakázaných látek. V současnosti na jeho místo aspiruje několikero různých látek.

Dodatek 2: Další informace k tématu najdete též v článcích Ještě jednou mefedron a Mefedron po česku.