Média: Mefedron a BZP

V poslednách dnech a týdnech iDnes objevuje legal highs“ - nejdřív BZP, pak mefedron. Takže příště možná syntetické kanabinoidy?

Mefedron, kterým jsem se zabýval již dvakrát, se dnes objevil v článku Nová droga Mňau-mňau dobývá Česko. Oficiálně se prodává jako hnojivo“ na iDnesu. Přes bulvární nadpis musím autora pochválit. Informace prezentuje věcně a bez zbytečné hysterie. Místo pouhého kopírování zahraničních médií se poradil s českými odborníky. Zmínil i možnost použít proti prodejcům paragraf o šíření toxikomanie. Skoro bych si myslel, že četl i moje blogposty, ale proti tomu hovoří jeden detail - účinky po vzoru západních médií přirovnává k MDMA a ke kokainu, ale o blízké příbuznosti s pervitinem se nezmiňuje. To jediné bych mu vytkl.

Minulý týden zas iDnes přinesla článek stejného autora o derivátech piperazinu s (rovněž zbytečně bulvárním) názvem Extázi vytlačuje z klubů duhová droga. Místo euforie hrozí úzkost“. S ním si autor očividně nedal tolik práce a na západě nejpopulárnější látku této skupiny - BZP - vůbec nezmínil (další podobné látky se jmenují TFMPP, mCPP, pFPP, MeOPP a MBZP). Článek nezmiňuje ani to, že právě po jejich zákazu ve Velké Británii loni na podzim došlo k obrovskému nárůstu popularity mefedronu, který tam byl narychlo zakázán před dvěma týdny. Je totiž před volbami.

Každopádně informace o mefedronu a BZP je venku a v nejbližších dnech a týdnech budeme mít zajisté jedinečnou možnost pozorovat, jak se k tématu postaví ostatní média, odborníci a posléze vláda.

Dodatek 10.5.2010: Mefedron se objevil v souvislosti s efedronem ještě ve zprávách ČTK. Zájem veřejnosti sice vzrostl, což se viditelně projevilo i na návštěvnosti tohoto blogu (viz. graf Googlu), ale ke spuštění mefedronového šílenství jako v Británii to nestačilo.