Klaus posílí Cato Institute, který chce legalizovat drogy

Médii prolétla zpráva, že Václav Klaus se po odchodu z Hradu stane aktivním spolupracovníkem amerického Cato Institute. Klaus se s tímto think-tankem prosazujícím osobní svobodu, volný trh a mír opravdu v mnohém shodne - ale jeden rozdíl je docela zásadní. Institut Cato totiž kritizuje válku proti drogám a prosazuje jejich legalizaci. Ano, skutečně legalizaci - nikoliv jen dekriminalizaci - a opravdu všech drog, včetně vysoce návykových! Tento postoj přitom zastával už v 80. letech, kdy se to ještě nenosilo.

A v tom se Klaus se svým novým chlebodárcem vůbec neshodne. Nikdy sice nebyl zapáleným protidrogovým bojovníkem, ale na druhou stranu se nad tažením proti drogám nikdy nepozastavoval, přestože za práva kuřáků legálních drog se bil, kdykoliv se naskytla příležitost. Ačkoliv mu mnozí připomínali, že je nedůsledný a že zákaz měkkých drog je s liberalismem ještě méně slučitelný než zákaz kouření v restauracích, Klaus mlčel. Boj EU proti tabáku prohlašoval za směšný, ale absurdní boj vlastního státu proti rostlinkám a houbám mu vůbec nevadil - zákon zakazující šalvěj divotvornou a malý vzorek syntetických drog podepsal bez mrknutí oka.

A jaké má Klaus názory na legalizaci drog? Dušanu Dvořákovi odpověděl roku 2010:

Musím zdůraznit, že jsem silným odpůrcem legalizace konopí jako drogy, ať už v jakýchkoliv podobách.

A při kandidátském projevu při prezidentské volbě v roce 2008 řekl:

Chcete-li žít v budoucnosti (…), kdy bude zakázáno kouřit, ale drogy budou tolerovány, (…), pak toto není můj program. Toto není má představa budoucnosti.

Inu, nezbývá než doufat, že v Cato institutu mu nějaká dobrá duše konečně vysvětlí, že s liberalismem nemají takové názory nic společného.

Zajímavost: Rád bych zmínil postoj Strany svobodných občanů, která je Klausovi blízká. Její zástupci na Twitteru sice hrdě a konzistentně odpovídají, že ve svobodné společnosti si každý může kouřit, co chce”, avšak republikový výbor strany dosud žádný programový dokument k této problematice nepřijal.

Dodatek (22.12.2014): Vypadá to, že Klause v Cato Institutu prokoukli a dostal vyhazov. A nejen kvůli podpoře Putinova Ruska - důvodem byl také [Klausův] postoj k osobním svobodám a právům homosexuálů, což jsou neoddělitelné součásti libertariánské ideologie” a také příklon ke stranám a organizacím krajní pravice.