Když dva dělají totéž...

Ve čtvrtek stanul před soudem majitel sítě obchodů s legálními sytetickými drogami”. Jeho Amsterdam Shopy na sebe koncem loňského roku strhly pozornost médií, policie i zákonodárců a posloužily jako záminka k zákazu několika desítek syntetických drog i šalvěje divotvorné. Už v dubnu, kdy na něj byla uvalena vazba, jsem se podivoval tomu, že si tento polský podnikatel vybral jako nové působiště právě Česko, kde máme gumový a nahodile aplikovaný paragraf o šíření toxikomanie. Dodnes nechápu, jak je možné, že to jeho právníci přehlédli.

Sám se brání tím, že prodával jen sběratelské předměty” a k užívání nikoho nenaváděl, ale přestože byla kauza odročena na příští měsíc, v úspěch obhajoby příliš nevěřím, protože soudy se v obdobných (a mírnějších) případech zatím vždy nechaly přesvědčit argumenty obžaloby. Dále říká:

V mnoha zemích Evropské unie se nacházejí stejné obchody se stejnými produkty a nikdo nebyl ani uvězněn, ani stíhán.”

To je sice pravda, jenže je to úplně irelevantní. V těch zemích EU očividně nemají žádný gumový paragraf o šíření toxikomanie. Ale nad jeho dalšími slovy je už třeba se zamyslet:

Nejsměšnější je to, že já jsem pět měsíců zavřen, mé obchody jsou zavřeny a konkurenční firmy dnes prodávají stejné produkty a nikdo není postižen.”

A tady pán uhodil hřebíček na hlavičku. Zatímco on seděl v base, konkurence se buď stáhla trochu do ústraní nebo vyřadila bylinky říznuté syntetickými drogami z nabídky a její zástupci nejen že neskončili ve vězení, ale jeden z nich se na nás dokonce jako odborník na léčivé byliny” usmívá z televizní obrazovky v pořadu pro ženy, kde přisuzuje sedativní účinky guaraně, jejíž hlavní účinnou látkou je kofein. Bylo by to snad i vtipné, kdyby nešlo o veřejnoprávnní televizi a tudíž i moje peníze.

Když jsem tu před rokem a půl upozorňoval na ostudně nahodilou aplikaci paragrafu o šíření toxikomanie nehodnou právního státu, netušil jsem, že již brzy to dosáhne až takto absurdních rozměrů. Z největší ryby udělají exemplární příklad, na ostatní, které činili totéž, udělají jenom bu bu bu!

Aby bylo jasno - nesouhlasím s tresty za šíření toxikomanie”, ale ten dvojí metr naší spravedlnosti” mě děsí. Kdyby bylo po mém, napařil bych prostě tučné pokuty za klamání spotřebitele, zakázal reklamu, lákavé obaly i prodej mladistvým a nařídil uvádět u všech výrobků přesné složení, popis krátkodobých účinků a varování, že jde o experimentální chemikálie, které na lidech nikdo netestoval a jejichž dlouhodobý vliv není znám. Můj postoj bohužel z našich zákonodárců nesdílí ani jeden.

Dodatek (2.11.2011): Ten ziskuchtivý naivka nakonec dostal 2 roky nepodmíněně. Možná dosud nejvyšší udělený trest za šíření toxikomanie.

Dodatek (3.1.2012): Odvolací soud rozsudek překvapivě zrušil, vrátil okresnímu soudu k novému projednání a podnikavce z vazby po sedmi měsících propustil. Bude to ještě zajímavé!

Dodatek (7.3.2012): Jiný polský podnikavec byl odsouzen dokonce ke 3 letům a svého krajana tak překonal.

Dodatek (5.4.2012): Opakovaný proces skončil opět se stejným výsledkem (2 roky nepodmíněně).

Dodatek (2.1.2013): Nečekaný zvrat - prodejce patrně vězení unikne díky Klausově amnestii.