Kaktusáři přehlédli vyhlášku, která z nich dělá zločince

Před měsícem jsem se tu podivoval, proč kaktusáři na svých stránkách uvádějí mylnou informaci, že žádné rostliny čeledi Cactaceae nejsou od 1.1.2010 považovány za rostliny obsahující omamnou nebo psychotropní látku. Pak jsem se tomu více nevěnoval, což byla chyba. Až dnes jsem navštívil diskuzi kaktusářské petice a pochopil jsem - kaktusáři přehlédli existenci nařízení vlády 455/2009 (zakázané rostliny) nebo se domnívají, že ho nahradilo nařízení 467/2009 (zakázané látky). To je bohužel omyl, protože nařízení platí obě a pěstování více než pěti meskalinových kaktusů je už měsíc trestným činem!

Ujímám se proto smutného úkolu tuto novinu sdělit panu Pavlíčkovi, který chybné informace (jistě v dobré víře) šíří:

Dobrý den, bohužel až dnes jsem si přečetl Váš úvodník na http://www.cact.cz/noviny/2010/01/uvodnik.htm a musím Vás upozornit na zásadní přehlédnutí, kterého jste se dopustil.

Píšete: "Myslím, že díky zájmu kaktusářské veřejnosti se podařil malý úspěch. Z vyhlášky zmizelo vyčíslení: více než pět kaktusů = zločin. Ve vyhlášce sice zůstaly vyjmenované druhy, ale trestuhodnost jejich držení je podmíněna prokázaným obsahem mezkalinu – a to 0,75 g čisté drogy."

Jenže ono je to jinak - v prosinci byly schváleny hned dvě vyhlášky (resp. nařízení vlády), které se týkají mezkalinových kaktusů: - první z nich je 467/2009 ze dne 14.12.2009 - vyčísluje "větší než malé množství" omamných a psychotropních látek (OPL) pro účely trestního zákoníku (paragrafy 283 a 284, "Nedovolená výroba OPL" a "Přechovávání OPL") - druhá a pro Vás zásadnější je 455/2009 ze dne 7.12.2009 - vyčísluje "větší než malé množství" roslin obsahujících OPL pro účely trestního zákoníku (paragraf 285, "Nedovolené pěstování rostlin")

Z vyhlášky tedy vůbec nic nezmizelo - jde bohužel o vyhlášky dvě, na sobě nezávislé. Obě už vyšly ve sbírce zákonů a dne 1.1.2010 obě vstoupily v platnost! Vámi odkazovaná vyhláška 467/2009 se kaktusářů pravděpodobně netýká, ale o týden dříve schválená a nyní platná vyhláška 455/2009 už se jich týká velmi. K dispozici je na http://www.mvcr.cz/mvcren/file/sb145-09-pdf.aspx A tato vyhláška stále obsahuje vyčíslení: pěstování více než pěti (jakýchkoliv) rostlin obsahujících mezkalin (jakékoliv množství) = zločin

Závěr: Pěstitelé více než pěti mezkalinových kaktusů jsou už více než měsíc jednou nohou v kriminále a sliby ministryně nebo pana Zábranského na tom nic nemění.

Mail jsem před chvílí odeslal a teď čekám na odpověď.