JXD vs. realita

Když před třemi měsící Jiří X. Doležal informoval o judikátu Nejvyššího soudu, který dal policii bič na growshopy, na závěr článku vyzval konopnou komunitu, aby se přizpůsobila a doufala, že hůř už nebude. Mnohým z toho bylo smutno - z někdější ikony českého prokonopného aktivismu sám sebe degradoval na řadového huliče, byť mediálně viditelného. Ale jen doufat se nevyplácí - neuplynuly ani tři měsíce a policie se rozhodla ukázat, že hůř prostě bude. A za svou obět si tentokrát vybrala - Jiřího X. Doležala!

Na první pohled je přitom tato volba paradoxní. Ačkoliv před 20 lety byl JXD průkopníkem české prokonopné žurnalistiky, časem na boj za legalizaci rezignoval. Nic proti tomu - udělal toho opravdu hodně a odpočinek si zaslouží. Jenže on bohužel okolo sebe začal šířit mylný dojem, že je dobojováno a vyhráno, že jsme ve svobodě dál než tradiční západoevropské demokracie a že máme nejracionálnější drogovou legislativu. Přesto, že sušení byť jen jediné rostlinky konopí nebo podání jointu kamarádovi zůstalo trestným činem. Mezi novináři v tom bohužel nebyl sám a hodně lidí jim na to skočilo.

Touto kolektivní iluzí letos docela otřáslo, když Nejvyšší soud rozhodl, že za trestný čin šíření toxikomanie” může být považováno i provozování growshopu, nabízí-li pěstební potřeby, semínka konopí, literaturu a kuřácké potřeby na jednom místě. JXD o tom sice bravurně informoval, ale na závěr kromě výzvy přizpůsobte se a doufejte” ještě pohrozil, že když bude někdo stíhán za řetěz” od semínka k jointu, nedostane ani prostor v Reflexu, protože si prostě koledoval. K tomu přidal ještě vtip:

Já sám mám možná větší problém než všechny growshopy dohromady. Je totiž notoricky známo, že jsem chodící reklama na marihuanu, a tak se vážně obávám, aby mi úřady nenařídily - abych nešířil toxikomanii tím, jak vypadám - nosit na veřejnosti pytel na hlavě.”

A úřady ho vyslyšely. Vesele si hulil a ještě se tím chlubil, čímž dráždil plukovníka Frydrycha a jeho spolubojovníky. Ale jak na něj? Přece přes gumový paragraf o šíření toxikomanie! Proti vydavalům konopné kuchařky se sice před 15 lety nezadařilo, ale proti prodejcům šalvěje divotvorné a nových syntetických drog už ano. A když to šlo i proti growshopům, které národní protidrogové centrále už dlouho ležely v žaludku, JXD byl jako konopná celebrita dalším na řadě. Koledoval si prostě.

Podle Reflexu byl Doležal obviněn za pouhých osm slov z článku 15 gramů trávy. Konkrétně šlo o vtípek pod rozostřenou fotkou:

4D fotografie - pro lepší čitelnost vykuřte gram marihuany”

Ale to bychom policii křivdili - důležitější než vtip samotný byl celkový kontext. Spolu s Doležalem byl proto obviněn i tehdejší zástupce šéfredaktora Jaroslav Plesl za dárek pro čtenáře - cigaretové papírky a sadu filtrů. A zatímco Reflex obvinění bagatelizuje, policie se ohání posudkem od odborníků v oboru školství, kultury, výtvarného umění, reklamy, marketingové komunikace a ekonomiky:

[…] Předmětné texty a fotografie […] mají charakter reklamních sdělení a inscenovaných fotografií, vytvářejících iluzi a náladu vedoucí k záměrnému jednání - zneužívání návykových látek. Mají tendenci vedoucí k nápodobě a konzumaci drog dětmi a mladými lidmi, kteří nemají rozlišovací schopnosti zralého člověka.”

Josef Hympl ve své glose píše, že z policejního stíhání i znaleckého posudku přímo čiší hloupost. Ale smutnou pravdou je, že paragraf o šíření toxikomanie je opravdu natolik gumový, že by to policii mohlo i tentokrát projít. Záleží jen na tom, jak osvícený bude soudce…

Přestože jsem byl k JXD v posledních letech velice kritický, takto tvrdý střed s realitou jsem mu nepřál a držím mu palce. O něj totiž ani moc nejde - je jen pokusnou osobou, na které policie zkouší, kam až si může dovolit ve výkladu gumového paragrafu zajít. Když JXD prohraje, bude to prohra nás všech. Ale jedno je jisté už teď - že všechny ty řeči o svobodě a nejracionálnější drogové legislativě byly jen zbožným přáním, a že hůř bude tehdy, když to policii dovolíme. Dokud bude paragraf o šíření toxikomanie součástí našeho právního řádu, svobody se nenadýcháme.

A na závěr jedna nepříjemná otázka. Na koho má policie spadeno příště? Je veřejným tajemstvím, že Magazín Legalizace či Konoptikum dráždí plukovníka Frydrycha přinejmenším stejně jako Jiří X. Doležal.

Dodatek (2.10.2013): Městské státní zastupitelství trestní stíhání JXD zrušilo. Dospělo k závěru, že nebyl spáchán trestný čin. Rozum protentokrát zvítězil a na soud ani nedojde.