Ježíš léčil nemocné marihuanou, zjistili huliči

Ježíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědci”, hlásá titulek na webu Legalizace.cz v sekci aktuality”. Potíž je v tom, že ve skutečnosti ta bombastická zpráva vychází především z domněnek jednoho prokonopného aktivisty. Publikoval je již před 13 lety v konopném magazínu High Times.

Šíření informací po Internetu často připomíná tichou poštu. Když jde navíc o konopí, snadno padají zábrany a výsledkem je nakonec třeba článek na webu sdružení Legalizace, podle kterého prý vědci zjistili, že Ježíš léčil nemocné marihuanou. Opravdu léčil Ježíš konopím? Nevíme. Ale uvedená zpráva nevypadá ani trochu důvěryhodně.

A nejen proto, že je zkopírována z podivného webu energiezivota.com, který mimo jiné radí, jak se naučit telepatii nebo jak poznat osobnost podle tvaru čela. Tvrdí také, že vyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí a že v Rusku se našel 250 milionů let starý mikročip

Dinosauřími čipy se však zabývat nebudu - raději se podívám na zoubek textu o Ježíšovi. Jde o doslovný překlad článku z obdobně podivného webu healthcareinformations.com. Odvolává se na jakýsi výzkum, na jakési experty, a také na list The Guardian. Vypadá jako obvyklý pseudovědecký text, volně míchající fakta, domněnky i smyšlenky.

A teď přijde překvapení - článek z The Guardian opravdu existuje. Vyšel už v lednu 2003. Na poměry Guardianu je dost nepovedený - v úvodu zmiňuje jakousi nově publikovanonu studii svatých textů, ale blíže ji neupřesňuje. Obávám se tedy, že onou studií” je myšlen článek Chrise Bennetta z konopného magazínu High Times, na který se autor odvolává. Nasvědčoval by tomu i článek BBC, podle kterého Bennett ony křesťanské texty jednoduše prostudoval” (o žádnou vědeckou studii tedy nejde).

Tím se konečně dostáváme k původnímu článku Was Jesus a Stoner? z huličského” magazínu High Times. Článek je sice poněkud Dänikenovský, ale přesto nejen díky otazníku z titulku působí o poznání střízlivěji, než bombastická zkomolenina, která z něho letos vznikla. Předkládat po 13 letech Bennettovy domněnky čtenářům jako aktualitu s titulkem, že vědci zjistili”, je totiž docela velký úlet. U pseudovědeckých webů to nepřekvapí, u Legalizace však zamrzí, i když doufám, že jde spíš o opomenutí.

Mám se začít bát, co přijde příště? Byl bych opravdu nerad, kdyby Legalizace v rámci monitoringu médií” začala přebírat třeba články o tom, že konopí je protilék na chemtrails… Ano, Ježíš konopí možná znal. Ale nemá cenu vařit z vody” a snažit se z domněnky jednoho aktivisty udělat vědu. Chceme-li legalizaci, držme se prosím raději faktů. Zbožná přání nám nepomohou a pseudovědecké články nám spíš uškodí. Věda je totiž na naší straně.