Hysterické policejní Novinky

Hysterické strašení uprchlíky, které posledních pár měsíců předvádí i mainstreamová česká média, mělo jeden zajímavý vedlejší efekt - přestalo táhnout strašení drogami. V Právu a Novinkách se však rozhodli, že to napraví. A tak přišli s bombastickým titulkem, na který prostě nejde nekliknout:

Agresivní útoky a těžké halucinace má na svědomí marihuana z pěstírny“

Pustil jsem se tedy do čtení. Ale i když jsem článek přečetl několikrát, nevšiml jsem si jediného argumentu ve prospěch tvrzení z titulku. Žádné odkazy na související vědecké studie, žádné statistiky, dokonce ani jediný konkrétní příběh… Prostě nic! Celý text je jen monolog šéfa pražské protidrogové policie Jaromíra Badina. Přestože je v jasném střetu zájmů - smyslem jeho práce je mimo jiné bojovat proti konopí - nikdo jiný slovo nedostal. A ptát se policisty z protidrogovky na konopí je podobně smysluplné, jako ptát se inkvizitora na čarodějnictví.

Nejpodivnější však je, že navzdory titulku Badin o konopí vlastně nic strašného neříká. To nejhorší je obsaženo v následujících dvou větách:

Stalo se, kdy zvláště u mladých lidí došlo po konzumaci marihuany a například alkoholu nebo jiné drogy k šokujícím reakcím. Začali se najednou svlékat, agresivně útočit i na své blízké nebo prošli silnými halucinogenními stavy, které u nich vyvolaly chuť spáchat sebevraždy.“

Ano, pan policista opravdu na rovinu říká, že k oněm šokujícím reakcím došlo po konzumaci marihuany a například alkoholu! A má pravdu. Svlékání, agresivní útoky i sebevražedné myšlenky jsou skutečně častými průvodními jevy přemíry oblíbené legální drogy. Marihuana k tomu není vůbec třeba - jen bude asi spoluodpovědná za ty halucinogenní stavy. Zvlášť když to není marihuana ze zahrádky, ale z pěstíren“, na které má Badin spadeno nejvíc:

[Ilegální velkopěstitelé] mají přesný režim svícení a hlavně, do rostlin cpou strašné dávky chemie. Do rostliny dostanou opravdu hrozné hnusy. Marihuana už prostě není přírodní droga.“

Bohužel nevím, jestli velkopěstitelé do rostlin cpou opravdu hrozné hnusy“. Pokud ano, je to zásluhou policistů (jako pan Badin) a našich zákonů. Kvůli nim si nemůžeme vypěstovat vlastní konopí na zahrádce a cpát do něj“ jen to nejlepší. Nemůžeme si ani zakoupit kvalitní rekreační konopí z pěstírny s kontrolovanou kvalitou a s údaji o obsahu THC a CBD. Místo toho kupujeme sušinu neznámého původu a neznámé síly, která leckdy překvapí.

Konopí samozřejmě za stupidní protidrogovou politiku nemůže. Panu policistovi to však ještě nedoklaplo, a tak nevědomky snáší jeden argumenty na podporu legalizace za druhým:

To, co se kouřilo v 60. letech, mělo tak dvě až tři procenta delta Δ9-THC a bylo to téměř bez chemie. (…) Dnes je v naší praxi vcelku běžné, když marihuana obsahuje 25 procent Δ9-THC. To je takový rozdíl, jako kdybyste si dali namísto osmistupňového piva lahev whisky.“

Ano, v 60. letech bylo konopí opravdu slabší. Dnes ho však díky vyššímu obsahu THC stačí vykouřit méně, takže policejní argumenty lze postavit na hlavu a prohlásit, že dnešní konopí je zdravější. Navíc těch 25 procent v žádném případě není standard - je to už extrémní hodnota na hranici možností. A není dosažená nějakými hnusy“, ale mnohaletým úsilím šlechtitelů.

Pan Badin však hlavně zapomněl dodat, že právě on a jeho kolegové se už celé roky snaží, aby se uživatel o obsahu účinných látek nic nedozvěděl. Ano, to oni zakázali growshopům uvádět v katalozích semen obsah THC ve vypěstovaných rostlinách! To oni nemilosrdně kosí ty z nás, kteří nechtějí ani 25 % THC, ani hnusy“, a rozhodli se vypěstovat si slabší venkovky“.

Jinými slovy - právě Badin s kolegy tady vytvořil situaci, kdy nevíte, co kupujete. Je to podobné, jako kdybyste při nákupu lahve alkoholu neměli šanci zjistit, jestli jde o pivo, o whisky nebo o metanol…

Nemá snad už ani cenu truchlit, že se seriózní novinařinou má článek Novinek společného méně než můj blog. Fakta jsou to poslední, o co autorce šlo. Ale abychom skončili aspoň trochu veseleji - komentátor konkurenčního (a rovněž mainstreamového) Aktuálně.cz Martin Fendrych policistu Badina na rozdíl od novinářky“ z Novinek prokoukl a pěkně utřel. A tímto komentářem uhodil hřebíček na hlavičku:

Kuřáci touží po tom, aby byli ‚vysmátí‚, komunikativní, aby si vychutnali hudbu. Nestojí o to, aby si navodili úzkostné stavy a temné vize, nebo aby ztuhli a usnuli jak špalek. Podobně pijani nestojí o alkohol, po kterém budou zvracet.“

Ano, tak je to! Pan Badin a jemu podobní protidrogoví aktivisté (maskovaní jako součást naší policie a placení z našich daní) se však neustále snaží nám cestu k onomu stavu co nejvíce zkomplikovat.