Hovoří k vám lékař aneb Mýty, dojmy a fakta

Když promluví lékař ověnčený vědeckými i akademickými tituly, posluchači jeho slovům přikládají značnou váhu. Jenže i mistr tesař se občas utne. Obzvlášť když se pustí do oblastí, na které odborníkem není. V rozhovoru pro Aktuálně.cz něco takového předvedl fyziolog prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc. a výsledkem je nepoživatelný koktejl mýtů, faktů a dojmů.

Je to přitom docela škoda - tvrzení, že konopí je zázračný lék na všechno, je dle mého názoru opravdu silně přehnané. S panem profesorem bychom se patrně shodli, že je to lék s řadou kladů i záporů, o kterých je třeba vyváženě a objektivně informovat. Z rozhovoru jsem však spíš získal dojem, že konopí z lékárny předepsané lékařem je skvělé, zatímco ta samá bylina ze zahrádky je svinstvo podobné kokainu…

Pravda, částečně za to může autorka rozhovoru. Ptát se téměř 80letého profesora třeba na aktuální trendy v kouření marihuany asi není úplně dobrý nápad. Vpodstatě můžeme být rádi, že to nedopadlo hůř. Tvrzením, že jointa si dnes balí jen ti, co nemají na vaporizér“, se nebudu zdržovat (v soukromí to možná platí, ale při kouření s přáteli joint pořád jasně vede, a to i když je vaporizér po ruce). Následující výrok je však už dost na pováženou:

Kouření marihuany se sice snižuje, její užívání nikoli. Veškerá statistická data vyplývají jen ze sdělení samotných kuřáků, takže epidemiologie není tak přesná. Myslím ale, že užívání této látky se do dnešní doby nijak nezměnilo.“

Statistická data jistě nejsou úplně přesná, ale žádný spolehlivější zdroj nemáme. Výroční zprávy Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti mluví o poklesu spotřeby konopí v celé populaci už několik let jako o faktu a chceme-li to popírat, měli bychom mít po ruce nějaký pádnější argument, než myslím ale“.

Hned vzápětí však pan profesor čtenářům naservíroval lahůdku:

Lidé si (…) většinou neuvědomují, že právě rekreačním užíváním marihuany vzniká návyk, a takoví kuřáci poté mohou přejít na kokain nebo heroin, což je velký problém. Je to takzvaná startovací droga, a v tom je její nebezpečí.“

Ach jo, už je to tu zas… U malé skupiny rekreačních uživatelů konopí sice může opravdu vzniknout návyk (toto riziko je však dost malé a s věkem prudce klesá), ale mýtus o konopí jako vstupní droze dnes berou vážně snad jen zapálení protidrogoví bojovníci, kteří si s fakty hlavu příliš nelámou.

Ostatně i na stránkách Kliniky adiktologie (odborné pracoviště 1. LF UK v Praze a VFN v Praze) v sekci Mýty a stereotypy uvádí PhDr. Josef Radimecký Ph.D., MSc. (který se na rozdíl od profesora Rokyty závislostmi zabývá), že:

Mezi užíváním marihuany a heroinu (…) žádná příčinná souvislost není. Pokud by tomu tak bylo, potýkala by se dnešní západní Evropa, ale i USA s desítkami milionů osob závislých na užívání heroinu či kokainu.“

A také:

Zastánci tvrdé prohibice vůči marihuaně stále ve své zvrácené moralistické logice trvají na tom, že marihuana je vstupní droga k užívání více rizikového heroinu, kokainu či pervitinu.“

Profesor Rokyta pak kromě rekreačního konopí brojí i proti samopěstitelství konopí léčebného, které téměř výhradně nazývá marihuanou:

Nedovedu si (…) představit, že by si [marihuanu] bez jakékoli kontroly pěstoval každý na zahradě. Zaprvé by se s ní obchodovalo ve velkém a zadruhé nikdo by neznal přesné složení.“

Na to nezbývá než odvětit, že to, co si nedovede představit, vpostatně odpovídá současnému stavu, kdy konopí roste na kdejaké zahrádce, obchoduje se s ním po kilech, kromě pár snaživých policistů to vlastně nikomu nevadí a společnosti to žádné zásadní škody nepůsobí. Historka o paní, které náhodou přilétly sazenice od dealera“ a ona skončila kvůli špatnému dávkování na neurologii a psychiatrii“ funguje i opačně - kdyby měla paní o konopí k dispozici ověřené a přesné informace, nemusela s ním dělat tajnosti a mohla se bez obav poradit s odborníky, mohla dopadnout líp.

V jednom se však s panem profesorem shodneme:

Velký omyl je přesvědčení, že marihuana je všelék.“

Ano, zázračný a univerzální lék na všechno patrně neexistuje a není jím ani konopí. To, že nepůsobí na jakoukoli bolest, si lze ostatně vcelku snadno ověřit. Fakt, že proti mnoha neduhům konopí pomáhá, profesor Rokyta nerozporuje, a z celého rozhovoru je dobře patrné, čemu rozumí a čemu ne. Je uznávaným odborníkem na bolest, nikoli na konopí. Drobné přešlapy (zaměňuje jeden konkrétní přípravek Sativex s léčebným konopím obecně) mu rád odpustím. Prominul bych snad i obhajování vysoké cenu léčebného konopí náklady na vývoj“, což působí dost nepřesvědčivě. Jenže některými výroky to pan profesor zabil“. O tvrzení, že konopí je všelék, třeba říká:

Původně se to sice předpokládalo, ale nebylo to prokázáno.“

Vážně mám věřit, že někdo soudný opravdu očekával, že se prokáže, že marihuana je všelék? Pokud ano, kdo to byl? :-)

Šíření [informace o tom, že konopí je všelék] má na svědomí marihuanová lobby.

Jistě… A šíření informace o tom, že slivovice je všelék má na svědomí lihovarnická lobby. Bylinkářská lobby pro změnu prosazuje všelék heřmánek a zemědělská lobby pro změnu papričky. Všude samá lobby, konspirace a spiknutí! Nebo za to můžou spíš senzacechtivá média, která pro čtenost udělají cokoli? Farmaceutickou lobby, které by monopol na konopí určitě moc vyhovoval, a která se s konopnou lobby do jisté míry překrývá (a bude hůř) do toho radši tahat nebudu.

Dát si jointa, protože mě něco bolí, je ale nesmysl.“

A platí to i v případě, kdy ten joint na konkrétní bolest něčeho“ očividně zabírá, nebo kdy mi jen“ umožní lépe snášet strasti života - včetně občasné bolesti? Nebo si ho mám odpustit jen proto, že není všelékem a že jedna paní skončila na psychiatrii? Nebo mám nadále čekat, až zákon o legalizaci léčebného konopí konečně začne fungovat v praxi a doufat, že můj odborný lékař“ mi užívání povolí?

Jsou tu jen tři základní oblasti [bolesti, proti které konopí působí] — roztroušená skleróza, AIDS a možná v případě bolestí při spasticitě.“

A tohle je kámen úrazu. Pokud mi konopí zjevně pomáhá proti bolesti jiného druhu, mám smůlu. Můžu sice hudrat a zpochybňovat odbornou způsobilost svého lékaře, ale jako řadovému pacientovi mi to nebude nic platné - povolení nedostanu. Z vyjádření pana profesora však vůbec nemám dojem, že zrovna on by měl být tím, kdo bude rozhodovat třeba o tom, jestli může moje žena užívat konopí na zmírnění menstruačních bolestí.

Abych však panu profesorovi jen nekřivdil - když se drží oblasti, kterou se celý život zabýval, má to hlavu a patu a čte se to mnohem líp.

A jestli hledáte vyváženější informace o užívání konopí proti bolesti, mrkněte sem.