Plukovník Frydrych: Mám informace o propojení politických elit a drogových zločineckých uskupení

Omlouvám se za bulvární nadpis - nicméně pan plk. Frydrych, šéf protidrogové policie, v dnešním on-line rozhovoru pro iDnes opravdu řekl:

"Informace o propojení politických elit a drogových zločineckých uskupení mimo území ČR mám a s pochopením vnímám Vaše pochybnosti. To je vše, co k tomu jako policejní důstojník můžu napsat."

Propojení politických elit (zajišťujících pokračování prohibice) a zločineckých uskupení (z prohibice profitujících) je přitom jeden z pádných argumentů pro legalizaci drog! Z úst (nebo klávesnice) šéfa protidrogové policie proto zní toto přiznání zvláštně a jistě vyžadovalo velkou dávku odvahy - proto pan plk. pro jistotu dodal "mimo území ČR" a neprozradil nic dalšího. Škoda, že neudělal další logický krok. Mohl dojít k tomu, že zmíněná zločinecká uskupení vlastně vydělávají miliardy právě díky drogové prohibici, které je on sám zastáncem.

Proč na prohibici trvá? To není úplně jasné. Jeho argumenty jsou nepřesvědčivé a omezují se zhruba na dva body:

  1. Drogy jsou zlo.
  2. Zákon je zákon a musí se vždy dodržovat.

Těmito dvěma argumenty zametá pan Frydrych pod stůl jakékoliv dotazy týkající se smysluplnosti kriminalizace entheogenů, srovnání zakázaných a povolených drog či možnosti omezit příjmy drogových mafií a teroristických organizací ukončením prohibice.

Pár příkladů:

  • "Drogy jsou zlo, které společnost rozkládá nejen ekonomicky, ale zejména zdravotně a sociálně."
  • "Drogy mají na společnost devastační účinek v řadě důležitých oblastí."
  • "Člověk, který pěstuje marihuanu je člověk, který o své újmě porušuje zákony této země."
  • "Výroba marihuany má kriminální podstatu, je součástí kriminální subkultury."
  • "ČR je vázána mezinárodními smlouvami."
  • "Alkohol je podle našeho práva drogou legální."

Jde o ukázku argumentace kruhem: Drogy jsou nelegální a tudíž jsou zlo. A protože jsou drogy zlo, musí být nelegální. Nemohou být legální, protože jsou nelegální a navíc zlo. Smutnou pravdu - že devastující účinky malé množiny drog jsou do značné míry způsobeny právě samotnou nelegálností a tím způsobenou nemožností regulace - si odmítá připustit.

Že pan Frydrych možná svým argumentům až tak úplně nevěří, naznačuje jeho další výrok, který jako by opět vypadl ze slovníku zastánců legalizace:

"Smysl zákona je v tom, aby byla postihována jednání, která společnosti určitou intenzitou škodí."

Když si sám v soukromí vypěstuji a spotřebuji marihuanu nebo lysohlávku, škodím něčím společnosti? Jsem přesvědčen, že nikoliv. I do státní pokladny na daních přispívám víc než pan Frydrych. Dle smyslu zákona bych tedy něměl být ani postižitelný. A do jisté míry tomu tak skutečně je. I v tomto má pan plk. Frydrych pravdu:

"Lží je dlouholeté tvrzení, že policie masivně stíhá drobné pěstitele, jsem to schopen vyvrátit statisticky i argumentačně."

Nabízí se ale otázka - když policie stejně drobné pěstitele "masivně" nestíhá, proč je vůbec kriminalizovat? Protože "drogy jsou zlo" a "jsme vázáni mezinárodními smlouvami"? Aha...

Co říct na závěr? Pan plk. Frydrych není hloupý a právě proto se do žádné skutečné diskuze pouštět nechce. Vzhledem k jeho povolání se tomu nelze divit - buď by se musel uchýlit k argumentům postaveným na předsudcích a demagogii, nebo by musel přiznat, že marihuana či lysohlávky škodí společnosti méně než alkohol. To druhé zkusil bývalý poradce britské vlády David Nutt a záhy přišel o místo, protože vláda od něho očekávala podporu své války proti drogám, nikoliv fakta.

Rozloučím se pro dnešek komentářem k dalšímu z výroků pana Frydrycha:

"Občas se mi dělá zle z lidí, kteří ztratili veškerou úctu k právu, společenské odpovědnosti za místo ve kterém žijí a práva se dovolávají jen pokud se jim to hodí."

A mě se zas dělá zle z lidí, kteří pomáhají prosazovat zákon, který zcela zbytečně dělá kriminálníky ze statisíců občanů žijích spořádaným životem, kteří nikomu neškodí a nejsou společensky nebezpeční. Jen si občas změní vědomí nečím jiným, než alkoholem, nikotinem (jako plk. Frydrych) či neprávem podceňovaným stimulantem kofeinem. Ten zákon je prostě špatný a je mojí společenskou povinností na to upozorňovat.