Ecsphoria: Tajná bylina šamanů nebo podvod?

Blogpost o legálních drogách zaznamenal docela úspěch. V záplavě návštěvníků hledajících něco o mefedronu však skoro zaniklo nezanedbatelné množství těch, kteří se marně snažili zjistit něco bližšího o záhadné bylinné směsi prodávané i v ČR pod názvem Ecsphoria (X4).

Na stránkách prodejců najdeme bombastická tvrzení:

Ecsphoria je čistě přírodní bylinná směs s velmi silnými účinky. Byla objevena světoznámým šamanem jménem Al Grand ze Salvia Society (SalviaSociety.org).“

Ecsphoria obsahuje velice vzácnou bylinu Nympha Ecstatica.“

„A je tu Ecsphoria!!! Účinkami podobná cannabisu, neobsahuje zakazané látky ako THC a pod. Úplne legálna. Hlavnou zložkou je vzácna rastlina Nympha Ecstatica, ktorú používajú najmä sibírsky šamani pri navodzovaní stavov eufórie a sexuálnej žiadostivosti. Zaručená kvalita od šamanov.“

K tomu je třeba hned dodat, že ta bylina je tak vzácná, že o ní ani nikdo nikdy neslyšel. Nezná ji Wikipedia ani Erowid. Znalci entheogenů při zmínce o ní jen obrací oči v sloup a považují ji za koktejl experimentálních chemikálií. Příběh zaručeně přírodních bylinných směsí s názvy Spice a K2 je ještě v živé paměti (ukázalo se, že hlavní ingrediencí jsou syntetické kanabinoidy jako JWH-018, JWH-073, CP 47,497 a HU-210) a účinky Ecsphorie se - světe div se - účinkům K2 dost podobají. Ale tvařme se zatím, že nic z toho nevidíme.

I ten slavný šaman“ Al Grand (nebo Alle Grand), se o neznámé bylině brzy přestal zmiňovat, protože se ho na ni ptalo příliš mnoho lidí“. Dle jeho slov jde o smyšlený název byliny, kterou objevil v Amazonii - místní ji tam prý užívají roky, ale žádný západní vědec na ni dosud nenarazil a proto nemá ani latinský název“. A proč pan Grand svůj převratný objev nezveřejní? Inu, protože by to vedlo k příliš velké publicitě a kdo ví, třeba by ji pak zakázali!“ Dle svých slov nám vlastně prokazuje laskavost držením přesného složení směsi v tajnosti. Jeho historka je však velmi nepravděpodobná. Ale zkoumejme dál.

Kdo je tento Al Grand? Podle nepotvrzených informací z internetu se jmenuje Alexandre Dimov, pochází z Bulharska a žije v Las Vegas. Od roku 2006 prodává přes web šalvěj divotvornou a loni přidal i Ecsphorii, kterou dodával ve velkém i dalším obchodníkům. Snaží se působit jako zodpovědný prodejce, ale příliš dobré pověsti se netěší ani on, ani jeho ghetto-style marketing. Celý Internet je zaspamovaný chvalozpěvy na Ecsphorii - včetně vyloženě nebezpečných bludů, ve kterých je vydávána za čistě přírodní a neškodný prostředek pro vyřešení závislosti na konopí! Pan Dimov/Grand navíc přes jiné weby prodával i K2, nechvalně proslulou směs bylinek a syntetických kanabinoidů. Svým kritikům a nespokojeným zákazníkům nevybíravým způsobem nadává, označuje je za agenty konkurence nebo za své bývalé přítelkyně a vyhrožuje jim žalobami. Svou morální bezúhonnost dokazuje článkem místních novin o šalvěji (nikoliv o Ecsphorii), ve kterém byl citován a vyfocen. Prostě šaman“ k pohledání…

Ano, mohou to být všechno pomluvy, jenže k neuvěřitelné báchorce o neznámé bylině krásně pasují. Navíc k dnešnímu dni už Al Grand Ecsphorii neprodává (alespoň ne viditelně) a ze svých stránek všechny zmínky o ní odstranil. Vypadá to, že má teď nějaké problémy kvůli K2 ( #55).

Ale zpátky domů - v ČR i na Slovensku se Ecsphoria objevila v nabídce některých webshopů a našla si své uživatele. Jeden z nich popisuje účinky takto:

Dost podobné jako kvalitní skunk.“

Další je ještě nadšenější, ale vypadá to spíš na astroturfing:

Stav má teda rýchly nástup, (…) je krásne euforický. Sprevádzaný dobrou náladou, smiechom a úsmevami.“

Ve většině diskuzí se naštěstí objeví i hlasy upozorňující na pochybné složení, čímž je aspoň částečně vyvažována klamavá reklama prodejců.

Čeští přeprodejci jsou o něco střízlivější než ti zahraniční. Tvrdí že jde o vonnou směs z bylin původem z USA (o říznutí syntetiky také mlčí) a že v květnu je prý naposledy online. Což podporuje spekulace, že výrobce to zabalil. Přeprodejce sice naznačuje, že směs bude nadále k dispozici v kamenných obchůdcích, ale všechna jeho tvrzení je třeba brát s rezervou.

A závěr? Styl prodeje Ecsphorie je nemorální a nezodpovědný, protože je založen na uvedení nakupujících v omyl. Že k tomu prodejce tlačí zákony? Není tomu tak. Nikdo jim nebrání směsku označit za vykuřovadlo neznámého složení - jenže toho by se zákazníci (právem) zalekli. Navíc právě špatné zákony přinášejí prodejcům zisk. Protože kdyby nebylo špatných zákonů, po Ecsphorii by neštěkl ani pes - hrstka vyznavačů experimentálních chemikálií by dala přednost čisté látce (neznečištěné bylinkami) a ostatní by zůstali u ověřeného, spolehlivého a relativně bezpečného konopí.

Ale Ecsphorii rozhodně nebrat!