Dušan Dvořák přišel o svůj blog na Aktuálně.cz

Dušan Dvořák, dle vlastních slov psychoterapeut, adiktolog a konopný terapeut, je jedním z nejviditelnějších českých prokonopných aktivistů. Ve větší známost vešel v létě minulého roku, kdy mu policie zabavila velké množství rostlin konopí, které pěstoval pro svou konopnou apatyku, otevřenou o měsíc později za účasti primátora. V prosinci pak jeho společnost Konopí je lék získala ocenění od vlády z rukou premiéra Fischera. Letos byl kvůli pěstování konopí obviněn z nedovolené výroby omamných a psychotropních látek a jedů. Byl také leaderem kandidátky České pirátské strany v Olomouckém kraji a aktérem videa o Kalouskovi a kokotech. Provozuje Ateliér ALF a před dvěma lety se stal finalistou mezinárodní soutěže Podnikatel roku 2008 v kategorii Sociálně prospěšný podnikatel.

Někdy loni na podzim, brzy po zabavení konopí, začal psát blog na Aktuálně.cz a od začátku se pohyboval na samé hraně Kodexu blogerů i Kodexu diskutujících. Jeho styl byl často zbytečně konfrontační a jeho záběr až příliš široký - Dvořák nebrojil jen proti hloupým a škodlivým protikonopným zákonům, ale proti všemu možnému, čímž proti sobě leckdy poštval i ty, kteří by jinak mohli být vítanými spojenci. Přesto šlo o blog velice přínosný. Jako jeden z mála například upozornil na soudní proces s Michalem Džuganem kvůli prodeji šalvěje divotvorné, který veškerá média svorně ignorovala. A při čtení komentářů zastánců prohibice mnohdy běhal mráz po zádech.

Konfrontační styl se však stal blogu osudným - včera Dušan Dvořák publikoval příspěvek s názvem Kdybych ti ho vykouřila, tak mne nezavřeš?“, který byl po pár hodinách (zřejmě redakcí) smazán. Autor reagoval publikací dalšího příspěvku s názvem Hulit brka není přípustné, mohou jen církevní prcačkáři“, což už bylo zřejmě na redakci příliš a tak celý blog vypnula. Ano, asi se tak stalo v souladu s Kodexy, které zapovídají používání obscenit a vulgarismů. Nebyl by to první blog, které na tom ztroskotal. Na druhou stranu - vypnutí blogu prokonopného aktivisty nevypadá dobře a mnozí čtenáři ho jistě budou vnímat jako nepřípustnou cenzuru a omezování svobody slova, ať už si o svérázném stylu pana Dvořáka myslí cokoliv. A přestože jsem měl i já téměř ke každému blogpostu pana Dvořáka mnoho výhrad, toho blogu je prostě škoda, kodex nekodex.