Bushka zproštěna viny, Dušan Dvořák obviněn

V pátek soud zprostil Libuši Bryndovou obvinění z "nedovolené výroby omamných a psychotropních látek a jedů", které média včetně donedávna vcelku seriózního iHned chybně nazývají "obvinění z toxikomanie": Konopí lze kouřit jako lék. Soud zprostil ženu viny z toxikomanie. Netřeba snad připomínat, že samotná toxikomanie v ČR díkybohu trestná není - trestné je pouzejejí "šíření" a dále nakládání s některými látkami a rostlinami. Samotné rozhodnutí soudu vypadá dle informací z médií dost zvláštně. Nejspíš se to celé točilo okolo toho, jestli a proč Bushka inhalovala. Snad se brzy objeví podrobnější informace.

Zárověň byl minulý týden z "nedovolené výroby omamných a psychotropních látek a jedů" (jak jinak) téměř po půl roce obviněn Dušan Dvořák. Co provedl? Pěstoval konopí, které chtěl využít jako lék. Brání se tím, že dle rozhodnutí Nejvyššího soudu není možné samotné pěstování konopí považovat za "výrobu omamných a psychotropních látek" a obvinění po tak dlouhé době už asi ani nečekal. O případu nezvykle objektivně informuje iDnes: Policie obvinila muže z Prostějovska, který pěstoval konopí jako lék. Na rozdíl od Bushky konopí veřejně neinhaloval, takže nezbývá než doufat, že i tentokrát zvítězí zdravý rozum.

Bohužel je nutné upozornit na následující skutečnost - oba tyto případy byly (nebo budou) souzeny podle starého trestního zákoníku, který ještě neznal trestný čin "pěstování rostlin".Kdyby uvedení aktivisté pěstovali konopí letos, už by nebyli obviněni z "výroby OPL", ale právě z "pěstování" a rozhodnutí NS by jim nepomohlo. Od 1.1.2010 je trestná nejen výroba OPL, ale i pěstování rostlin OPL obsahujících.Vypadá to, že ani někteří zůčastnění si této smutné skutečnosti nejsou zatím vědomi.