Badin III.

Tažení šéfa pražské protidrogovky Jaromíra Badina na mediální výsluní pokračuje, ale zatímco redaktoři Novinek a Blesku se stali ochotnými nástroji k šíření jeho nedomyšlených argumentů, Přemysl Houda z České pozice se nedal a předvedl kolegům, jak se dělá rozhovor. A světe div se - Badin tentokrát působí docela jinak.

I výsledný dojem je najednou odlišný. Místo o konopí jde o pervitin a čtenáři brzy začne být závislých uživatelů líto. Už neseženou kvalitní drogu a všichni jsou na ně zlí… Potom redaktor nadhodí, že současný přístup k drogám asi dost selhává“, na což policista odpoví to bych tak neformuloval“ a dodá, že neselhává represe, ale prevence a výchova. Nepůsobí to však přesvědčivě - legalizace se začíná jevit jako nejlepší řešení a redaktor se na ni neopomene hned zeptat. Badin ji však odmítne, a tak se Houda logicky zeptá aspoň na konopí. A policistova odpověď se od té z rozhovoru z Blesku poněkud liší:

Já si velmi rád počkám na výsledky ze zemí, kde se do [legalizace marihuany] pustili. Bude mě třeba zajímat, jak narostly, nebo nenarostly škody na zdraví.“

Mám to chápat tak, že v případě, že škody na zdraví nenarostou, pan Badin už proti legalizaci nebude mít námitek? Bohužel asi ne:

„A pokud bychom legalizovali jen marihuanu, proč nelegalizovat extázi?“

Dobrá otázka! (A nebo spíš ne.) Ale odpovědět by si na ni měl pan policista sám. Žádné zásadní důvody pro zákaz extáze totiž neexistují. Zapomeňte na mediální strašení. Ve skutečnosti je užívání MDMA bezpečnější než jízda na koni a největší nebezpečí éčka“ spočívá právě v jeho ilegalitě, na které pan Badin bůhvíproč trvá.

Ale panu Badinovi o extázi vůbec nešlo - využil ji jen jako součást úhybného manévru, který je jedním z mála argumentů, které prohibicionistům zbývají:

„A pokud legalizujeme extázi, proč nelegalizovat pervitin, a proč ne kokain a heroin?“

I na to si však bude muset odpovědět sám. Já jen podotknu, že házení všech drog do jednoho pytle je klamný argument - to, že jde o látky psychoaktivní a nelegální, vůbec neznamená, že jde o totéž. Nejde. Bavíme-li se o konopí, mluvme prosím o konopí a ne o pervitinu či třeba o alkoholu!

Na otázku legalizace pervitinu, kokainu či heroinu samozřejmě také jednou dojde, a pak se může hodit třeba příručka After the War on Drugs: Blueprint for Regulation z dílny britské Transform Drug Poliy Foundation. Tam najde pan Badin odpovědi na všechny své otázky. (Experti z Transform logicky doporučují různé přístupy pro různé drogy.)