Australský profesor: „Legalizujme konopí!“

Šéf australského Centra pro výzkum alkoholové politiky vyzval k legalizaci konopí, aby se omezily škody napáchané alkoholem. David Room, profesor na Melbournské univerzitě, se domnívá, že marihuana nadělá míň škod než alkohol, protože na rozdíl od něho nepodporuje agresivní a násilné chování, se kterým má Melbourne poslední dobou problémy.

Podle profesora Rooma nežijeme v ideálním světě, kde by to mladiství nepřeháněli s žádnou drogou. Je-li vám 18 a nějaké to povyražení si nechcete odpustit, když vyměníte alkohol za konopí, klesne i šance, že se dostanete do potíží. Dokonce i když obojí kombinujete, budete na tom prý pořád o něco líp“ než ti, kteří užívají jen samotný alkohol. Room říká:

Konopí není neškodné, ale co se týče společenských škod, je na tom podstatně lépe než alkohol a tabák.“

Jak by navržená legalizace vypadala v praxi? Trh s konopím by podléhal přísné regulaci, k dostání by bylo jen ve státních obchodech“, a zakázána by byla veškerá reklama. Room zároveň navrhuje zpřísnit regulaci trhu s alkoholem po vzoru trhu s tabákem. Nejde tedy o žádný libertariánský sen ani o svobodu pěstovat. I přesto zní jeho návrh jako z jiného světa a ukazuje, že propast mezi odborníky a politiky (či mezi fakty a ideologií) se prohlubuje čím dál víc.

Roomův britský kolega David Nutt to vidí podobně. Předpokládá, že Holandský model dekriminalizace prodeje konopí by v Británii snížil spotřebu alkoholu o čtvrtinu. Politickým stranám vyčítá, že se tvrdým postojem vůči drogám jen snaží sbírat politické body. I u nás už odborníkům občas dochází trpělivost.