A zase nevíme, co vlastně povolili či zakázali...

Náš "nejdůvěryhodnější zpravodajský web" informuje, že vláda povolila pět rostlin konopí a 40 houbiček. Samozřejmě to není tak docela pravda - nejedná se o povolení, ale o dekriminalizaci, a tudíž pěstitelé menšího množství se budou i nadále dopouštět přestupku. Zůstává tak víceméně zachována současná praxe. Pěknou novinkou je možnost bez strachu z vězení pěstovat 5 rostlin koky, nepříjemným překvapením naopak explicitní zákaz meskalinových kaktusů, což se podle některých odhadů týká až třetiny všech druhů, kde je meskalin přítomen ve stopovém množství.

Článek však zanechává více otázek než odpovědí. Nepovedlo se mi nikde dohledat, které další rostliny byly zakázány.

A co na zákaz řeknou naši kaktusáři? Očividně se jich nikdo na nic neptal. Meskalinové kaktusy byly dosud prodávány v každém lepším zahradnictví a občas i v supermarketech. Žádné problémy to nepůsobilo, jen se o tom občas psalo v některých bulvárních plátcích.

Z informovanějších zdrojů se dozvídáme, že dnes vláda jednala jen o zakázaných rostlinách a definování "většího než malého množství" drog vláda odložila na své poslední letošní zasedání 21. prosince. Proč nás tak napíná?