Kaktusáři podruhé

Vypadá to, že naši kaktusáři se nehodlají se zákazem pěstování meskalinových kaktusů jen tak smířit.

Dle diskuze o petici proti zákazu jednali zástupci kaktusářské společnosti s ministryní spravedlnosti a chybný text byl prý z předpokládaného znění vládního opatření odstraněn. Mě se to ale nezdá. Opatření bylo už v pondělí schváleno, co je tedy myšleno předpokládaným zněním? Změnu by musela schválit vláda a ta má zasedání zas až v pondělí. Není to spíš tak, že kaktusářům ministryně slíbila, že k nim policie nevtrhne, protože jejich počínání není společensky nebezpečné a tudíž by nemělo být trestné? Mediální pokrytí by tomu nasvědčovalo:

  Policie ke kaktusářům kvůli meskalinu nevtrhne, říká spoluautor vyhlášky (idnes.cz)   Zákaz kaktusů bude probírat vláda i poslanci (lidovky.cz)   Kaktusářů se to netýká, tvrdí úřad (lidovky.cz)   Vláda z nás dělá zločince, zlobí se pěstitelé kaktusů (rozhlas.cz)   Řediteli školy hrozí vězení. Pěstuje kaktusy (tn.nova.cz)   Vláda postihuje kaktusy (ct24.cz) (doplněno 12.12.)

Stručný výtah a komentář:

  1. Likvidace meskalinových kaktusů u nás by byla z botanického hlediska
    obrovskou škodou. 2. Poslanec Strany zelených Přemysl Rabas označil zákaz pěstování kaktusů za tragédii. 3. Dle úřadů i spoluautora vyhlášky bylo pěstování meskalinových kaktusů trestné i dosud a kaktusáři tak vlastně byli jednou nohou v kriminále. To však není tak úplně pravda - dříve byla trestná pouze výroba drog, teď bude trestné i samotné pěstování. Neznalost úřadů i spoluautora vyhlášky je v tomto až zarážející. 4. Úřady a spoluautor vyhlášky se dále snaží kaktusáře uklidnit tím, že trestní odpovědnost pachatele lze uplatňovat jen v případech společensky škodlivých, což pěstování kaktusů není. Toto by však nejspíš musel rozhodovat soud. 5. Libor Kunte, ředitel školy a vášnivý kaktusář, si o slibech a uklidňování myslí své: "Tohle mě vůbec neuklidnilo, je to lež." 6. Pokud dostane policie příkaz k zahájení činnosti (třeba anonymní udání), protože někdo drží více než pět kaktusů, musí podle zákona konat, kaktusy zabavit a poslat na analýzu. 7. Kaktusáři dále tvrdí, že kaktusy pěstované v našich podmínkách obsahují meskalinu jen mizivé množství a místo toho upozorňují na jedovatý izochilin. Je otázka, do jaké míry je toto pravda, do jaké neznalost (pana Kunteho bych opravdu z užívání meskalinu nepodezříval) a do jaké snaha o odvedení pozornosti. Mám o tom asi víc informací než kaktusáři, ale nebudu to raději rozvádět. Za povšimnutí však stojí, že izochilin se ve skutečnosti jmenuje trochu jinak - tetrahydroisochinolin. Mají v tom chaos novináři nebo kaktusáři? 8. Ale v jednom mají kaktusáři pravdu - pěstovat u nás peyotl (lophophora williamsi) za účelem výroby drog je naprostý nesmysl. Jenže účinná látka je obsažena i v jiných druzích, které rostou poněkud rychleji.